Vnější obchodní vztahy v březnu 2021

10.04.2021
Euroskop

EU a USA se snaží vyřešit spory ohledně společností Airbus a Boeing

  • EU a USA pozastaví cla

Krátce…

EU a USA se snaží vyřešit spory ohledně společností Airbus a Boeing

  • Odstranění těchto cel je výhodné pro obě strany a přichází v době, kdy pracovníky a ekonomiky zasáhla pandemie koronaviru.

  • Pozastavení má pomoci obnovit důvěru a poskytnout prostor pro dojednání komplexního a dlouhodobého řešení.

EU a USA se 5. 3. 2021 dohodly, že na 4 měsíce pozastaví všechna odvetná cla uvalená na vývoz z EU a USA v souvislosti se spory ohledně společností Airbus a Boeing. Pozastavení umožňuje oběma stranám zaměřit se na vyřešení tohoto dlouhotrvajícího sporu. Představuje významné povzbuzení pro vývozce z EU, neboť USA byly oprávněny zvýšit cla na vývoz z EU do USA ve výši 7,5 mld. USD. Podobně budou pozastavena unijní cla na vývoz z USA do EU v hodnotě přibližně 4 mld. USD. Vzájemná cla mají být pozastavena na dobu 4 měsíců, jakmile budou na obou stranách dokončeny vnitřní postupy. V roce 2018 Odvolací orgán WTO konstatoval, že EU a její členské státy nevyhověly v plném rozsahu předchozím rozhodnutím WTO ohledně subvencí EU pro výrobce letadel Airbus. V březnu 2019 Odvolací orgán potvrdil, že USA nepřijaly vhodná opatření k dosažení souladu s pravidly WTO, pokud jde o subvence pro výrobce letadel Boeing. V říjnu 2019 WTO povolila USA přijmout protiopatření na vývoz z EU v hodnotě 7,5 mld. USD. USA tato cla uložily v říjnu 2019. Dotčené členské státy EU mezitím přijaly všechny kroky k tomu, aby uvedeným rozhodnutím plně vyhověly. V říjnu 2020 WTO povolila EU přijmout podobná protiopatření na vývoz z USA do EU ve výši 4 mld. USD, jež reagovala na nedovolené subvence USA pro výrobce letadel Boeing. EU usilovala o dohodu s USA, díky níž by bylo možné se uvalení těchto cel vyhnout. Vzhledem k tomu, že USA tehdy nebyly ochotny přijmout vyjednané urovnání sporu, včetně okamžitého odstranění amerických cel, rozhodla se EU v listopadu 2020 svá protiopatření uložit. V prosinci 2020 změnily USA referenční období pro výpočet sankcí, čímž podstatně rozšířily škálu výrobků z EU, na něž se cla vztahují.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Zapojení mladých lidí do tvorby politik a reflexe Konference o budoucnosti Evropy 🙋‍♀️🇪🇺 To jsou témata, na která se zaměří český virtuální side-event v rámci Politického fóra na vysoké úrovni v NY. Událost můžete sledovat online od 13:30 SEČ (7:30 EST) ➡️ https://facebook.com/events/s/youth-as-the-driving-force-for/3234552053477536/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.