Agentura Europol: Ochrana občanů EU před kriminalitou


text: Tereza Chlebounová grafický design: Kristina Kollertová, Euroskop

Rozbití zločineckých gangů, odhalování padělatelů peněz nebo obchodu s lidmi, boj proti terorismu – Evropský policejní úřad známý pod zkratkou Europol má na svém kontě na 40 tisíc mezinárodních vyšetřování ročně. O práci a úspěších této agentury se dočtete v dalším dílu seriálu Euroskopu.

Evropský policejní úřad (Europol) je agentura Evropské unie, která pomáhá jednotlivým členským státům v boji se závažnou mezinárodní trestnou činností a terorismem. Podporuje policii, celní správu a další donucovací orgány členských zemí při vyšetřování a aktivitách bojujících proti kriminálním hrozbám. Jeho cílem je zlepšit bezpečnostní situaci v Evropě.

Europol sídlí v nizozemském Haagu, v každé zemi má ale svou národní jednotku, která zajišťuje spolupráci s orgány dané země. Spolupracuje také s řadou mezinárodních organizací a partnerských zemí, které nejsou členy Unie.

Sídlo Evropského policejního úřadu v nizozemském Haagu

Sídlo Evropského policejního úřadu v nizozemském Haagu. Zdroj: Europol

Jakými hrozbami se Europol zabývá?

Europol odhaluje rozsáhlé zločinecké a teroristické sítě a zabývá se hrozbami, které představují pro bezpečí a život obyvatel EU. Jedná se zejména o terorismus, mezinárodní obchod s drogami, praní špinavých peněz, organizované podvody, padělatelství, pašování cigaret, podvody v oblasti DPH nebo převaděčství osob. Zároveň se zaměřuje i na nová nebezpečí, jako je kyberkriminalita nebo obchodování s lidmi.

Vydává pravidelná hodnocení hrozeb a analýzy trestné činnosti v Evropské unii, díky nimž státy získávají lepší přehled o situaci a vývoji terorismu, struktuře organizovaných zločineckých skupin nebo nových hrozbách. Europol má k dispozici zhruba stovku analytiků v oblasti trestné činnosti, kteří patří k nejkvalifikovanějším v Evropě. Celkem agentura zaměstnává více než 1000 lidí.

Europol byl založen v roce 1999; po teroristických útocích v Paříži a Bruselu (v listopadu 2015, respektive březnu 2016) došlo k posílení jeho pravomocí. V čele agentury stojí od května 2018 Belgičanka Catherine De Bolle.

Na úspěšných operacích Europolu se podílela i ČR

Evropský policejní úřad je zapojen do více než 40 000 mezinárodních vyšetřování ročně. I v loňském roce se mu podařilo úspěšně zabránit celé řadě kriminálních aktivit.

V květnu 2019 například v rámci operace Icebreaker (Ledoborec) rozbil jeden z nejaktivnějších zločineckých gangů v Evropě, který se podílel na pašování drog a cigaret, vraždách a praní špinavých peněz. Akce se zúčastnilo na 450 policistů a celníků z unijních zemí. K zatýkání podezřelých došlo ve Španělsku, Polsku, Británii a Litvě.

Loni v srpnu pak Europol zatknul v 18 evropských zemích 70 lidí při rozsáhlé operaci namířené proti obchodování s dětmi. V listopadu se mu podařilo ukončit fungování zákeřného hackerského nástroje, který útočníkům umožňoval plně kontrolovat napadené zařízení. Na jeho zablokování se podílela i Česká republika.

Europol pomohl dopadnout zločince Chorvatsku či Portugalsku

V rámci mezinárodní operace Europolu se podařilo v září odhalit v Chorvatsku gang, který podvodně obchodoval s luxusními auty a krátil daně. Skupina zřejmě založila několik obchodních společností i na území České republiky. Na operaci spolupracovali čeští, slovenští, němečtí a bulharští vyšetřovatelé.

Ve stejné době portugalská policie za podpory Europolu rozbila druhou největší síť padělatelů peněz v Evropě, která vyráběla velmi zdařilé falešné eurobankovky. Při zátazích ve Francii, Německu, Portugalsku, Španělsku a dalších zemích se podařilo zabavit padělané bankovky v hodně přesahující 1,3 milionu eur (33,6 milionu korun).

Autor: text: Tereza Chlebounová, grafický design: Kristina Kollertová, Euroskop

Budoucnost české infrastruktury

Do sektoru dopravy každoročně z Evropské unie proudí velké obnosy peněz. Jen na současné období je tato částka pro Českou republiky stanovena na 100 miliard Kč. Naše země se pyšní

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Jak je na tom česká krajina? Jaké výzvy před námi stojí v oblasti její ochrany? A jaké konkrétní projekty se realizují proto, abychom byli schopni čelit změně klimatu? Přečtěte si reportáž z předposlední debaty k #CZPRES organizované Eurocentrem Olomouc ⤵️ https://euroskop.cz/2022/05/15/debata-v-ramci-priprav-na-ceske-predsednictvi-ochrana-lesu-vod-a-tradicni-ceske-krajiny/1

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.