14. ročník soutěže pro středoškoláky EuropaSecura byl zahájen


EuropaSecura, 18.2.2021

I přes velmi komplikovanou situaci způsobenou pandemií koronaviru mají studenti středních škol po celé České republice možnost zapojit se i v letošním roce do jedinečné soutěže o mezinárodním dění a bezpečnosti s názvem EuropaSecura.

Středoškoláci se této komplexní soutěže účastní ve tříčlenných týmech a čeká je hned několik kol plných nových znalostí a praktických úkolů. Finalisté soutěže pak zažijí v roli diplomatů neopakovatelný a jedinečný týdenní survival na vojenské základně s příslušníky Armády ČR. Tři nejlepší týmy pak čeká výlet do Bruselu, kde se setkají s unijními představiteli a zástupci NATO.

Do soutěže se týmy registrují samy a nepotřebují pedagogický dozor, přesto je úspěch v soutěži skvělou vizitkou pro školy, které studenti reprezentují.

Zaujala Vás soutěž? Znáte někoho, kdo by se rád vzdělával, rozvíjel své schopnosti a získal nové zážitky? Všechny informace a také registrační formulář jsou k dispozici na www. EuropaSecura.cz.

Registrace jsou otevřeny do 8. března. První základní kolo pak bude probíhat od 15. do 17. března 2021 a všechna kola je možné přizpůsobit aktuálním epidemickým opatřením.

Soutěž EuropaSecura je organizována Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM v úzké spolupráci s Ministerstvem obrany a Armádou ČR, Eurocentry Úřadu vlády ČR a Zastoupením Evropské komise v ČR a podpořena Ministerstvem zahraničních věcí ČR a Nadací Hannse Seidela.

Průběh soutěže EuropaSecura 2021:

1. V základním kole týmy otestují své znalosti z historie, evropské integrace, současného politického dění a vyzkouší si práci v týmu a pod časovým tlakem.

2. Nejúspěšnější týmy postupují do krajského kola, kde se stanou experty na jeden z aktuálních konfliktů a vytvoří doporučení pro EU, případně NATO. V ústní části krajského kola pak pět týmů s nejkvalitnější analýzou obhajuje svou práci před odbornou porotou a ostatními týmy, z nichž v každém kraji postoupí nejlepší tým do celostátního finále.

3. Na celostátním finále čekají na týmy neopakovatelné zážitky během pětidenního pobytu na vojenské základně. Vyzkouší si, jaké to je být diplomatkami a diplomaty na území státu, kterým zmítá občanský konflikt a kde bují obchod se zbraněmi a drogami, a to pod vedením expertů na mezinárodní vztahy a příslušníků Armády ČR. Nejlepší týmy pak získají možnost účastnit se studijní cesty do Bruselu.

Celý projekt tak netradiční a záživnou formou prohlubuje znalosti studentů v řadě oblastí, zlepšuje jejich schopnost práce s informacemi, týmovou spolupráci a je velkým přínosem pro další studium a budoucí kariéru účastníků. Soutěž EuropaSecura nemá u nás ani jinde v Evropě obdoby, a i v současné době může být velmi zajímavou mimoškolní aktivitou pro středoškoláky.

Autor: EuropaSecura

Sdílet tento příspěvek

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.