Strategie na podporu hospodářského a finančního systému EU

26.01.2021
Rada EU, Úřad vlády

Dne 19. ledna představila Komise novou strategii na podporu otevřenosti, síly a odolnosti hospodářského a finančního systému EU v nadcházejících letech.

Cílem strategie je posílit otevřenou strategickou autonomii EU v makroekonomické a finanční oblasti. Komise tak v rámci třech pilířů navrhuje řadu opatření, která zvýší odolnost hospodářství EU a infrastruktur jejího finančního trhu, podpoří postavení eura jako mezinárodní referenční měny a posílí uplatňování a prosazování sankcí EU.

Silnější mezinárodní role eura by měla chránit ekonomiku před devízovými šoky a snížit závislost na jiných měnách, ale také přispět k stabilnějšímu a diverzifikovanějšímu globálnímu měnovému systému. Posílení role eura navrhuje strategie docílit prostřednictvím rozvoje nástrojů a referenčních hodnot denominovaných v eurech, či prostřednictvím posílení statusu eura jakožto mezinárodní referenční měny v odvětvích energetiky a komodit. Právě emise vysoce kvalitních dluhopisů denominovaných v eurech v rámci nástroje Next Generation EU posílí likviditu trhů EU a zároveň podpoří atraktivitu těchto trhů pro investory.


Ilustrační foto. Zdroj: pixabay.com

Využívání zelených dluhopisů

V této souvislosti, bude Komise prosazovat využívání zelených dluhopisů (30% všech dluhopisů vydaných v rámci NGEU) pro financování investic do energetiky v kontextu dosažení ambiciózních klimatických cílů do roku 2030. Komise rovněž prozkoumá možnosti, jak rozšířit úlohu systému EU pro obchodování s emisemi (ETS), a to s cílem maximalizovat jeho environmentální výsledky a podpořit obchodování s emisemi v EU Komise bude také podporovat práce Evropské centrální banky při zavedení digitálního eura. Druhý pilíř tvoří dobře fungující a odolný finanční trh EU, který je klíčový pro poskytování finančních prostředků a investic pro evropské hospodářství. Komise ve spolupráci s ECB a evropskými orgány dohledu prozkoumá, jak by bylo možné zajistit hladký tok základních finančních služeb.

Třetí pilíř představuje robustnější a účinnější provádění a prosazování sankcí EU, jakož i důraznější politika boje proti protiprávnímu uplatňování jednostranných sankcí. Komise plánuje vytvořit databázi pro výměnu informací o sankcích, aby zajistila efektivní sdělování a výměnu informací o uplatňování a prosazování sankcí mezi členskými státy a Komisí. Vzhledem k tomu, jak důležité je monitorovat harmonizované uplatňování sankcí EU, Komise plánuje zřídit zvláštní systém, který umožní anonymní oznamování případů obcházení sankcí včetně whistleblowingu.

Autor: Euroskop

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. V nabídce tentokrát převažují akce o energetice a Zelené dohodě

Jaké jsou ekonomické vyhlídky eurozóny?

Vzhledem k nedávnému zhoršení hospodářské situace v souvislosti s pandemií covid-19 a válkou na Ukrajině zůstává ohledně stability ekonomik devatenácti zemí eurozóny mnoho otazníků. v zemích, Začátkem května se Philip Lane, hlavní ekonom

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

👉 Již v sobotu se od 17:30 v prostorách Fakulty sociálních studií v Brně uskuteční akce s názvem Česko tváří Evropy: veřejná diskuse k předsednictví České republiky v Radě EU. Pozvání do diskuse přijali:
➡ Michaela Šojdrová, poslankyně Evropského parlamentu
➡ Markéta Pitrová, docentka na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií na FSS MU
➡ Jan Jakovljevič, Oddělení pro komunikaci předsednictví ČR v Radě EU

Těšíme se na vás spolu s Kancelář Evropského parlamentu, Europe Direct Brno, Eurocentrum Brno a Evropské příležitosti pro mladé!
... Zobrazit víceZobrazit méně

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.