EU chce zapomenout na spory s Trumpem a spolupracovat s USA

03.12.2020
Euroskop, čtk

Evropská unie chce po nástupu nového amerického prezidenta Joea Bidena výrazně posílit spolupráci se Spojenými státy, s nimiž měla poslední čtyři roky za vlády Donalda Trumpa chladné vztahy. Sedmadvacítka evropských zemí včera zveřejnila strategii, podle které hodlá společně s Washingtonem bojovat proti pandemii nemoci covid-19 i klimatickým změnám a také vyřešit vzájemné obchodní spory. Lídři EU by rádi už v první polovině příštího roku posílení spolupráce s Bidenem osobně probrali na summitu v Bruselu.

Evropská komise dává v plánu najevo, že Bidenovo volební vítězství nad končícím prezidentem Trumpem, který označoval EU spíše za soka než za partnera, je „příležitostí, která se naskytne jednou za generaci“. Evropský blok jí hodlá využít a přesvědčit novou americkou vládu o potřebě spolupráce na globálních tématech a návratu k multilateralismu, k němuž se Trump stavěl kriticky.

„Konkrétními návrhy spolupráce s novou Bidenovou administrativou vysíláme našim americkým přátelům a spojencům jasný signál. Pojďme se dívat vpřed, nikoli zpět,“ prohlásil včera šéf unijní diplomacie Josep Borrell s odkazem na rozpory, které mezi oběma dlouholetými spojenci za Trumpova působení vznikly.

Dosavadní šéf Bílého domu například odmítal uznat závažnost klimatických změn a oznámil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Biden dal jasně najevo, že hodlá v této věci zcela obrátit kurz a dřívější závazky opět respektovat. Výrazně aktivnější přístup bližší tomu evropskému má zvolený prezident také směrem k nynější pandemii, jejíž průběh Trump zprvu zlehčoval a snažil se co nejméně omezit americkou ekonomiku. Unie by podle předloženého plánu chtěla přesvědčit USA, aby například spolufinancovaly zajištění vakcín pro země celého světa. Trump přitom na nedávném videosummitu vyspělých zemí G20 zmínil, že vakcínu by podle něj jako první měli dostat Američané.

Zlepšení v obchodních vztazích

Zásadní zlepšení očekává unie v obchodních vztazích. Trump zavedl cla na dovoz hliníku či oceli a kvůli negativní americké obchodní bilanci s EU hrozil uvalením další celní zátěže. Podle předloženého plánu by unie chtěla s USA „úzce spolupracovat na vyřešení vzájemných obchodních sporů vadících oběma stranám“. Konkrétní řešení pří jako je dlouhodobá celní válka o státní podporu leteckých výrobců Airbus a Boeing však komise nenastínila.

Biden sice dal najevo, že bude oproti Trumpovi větším příznivcem globálních organizací jako je Světová obchodní organizace (WTO), není však jisté, nakolik sblíží své obchodní postoje s evropskými. Podle expertů bude v této věci důležité také hledání společného přístupu k posilující globální roli Číny, o němž však komise ve své strategii nemluví.

Zdanění velkých technologických firem

EU by ráda s Bidenovou vládou vyřešila také další sporné téma, kterým je zdanění velkých technologických firem. Komise by chtěla obnovit letos přerušený dialog a přimět Washington, aby souhlasil s kompromisní variantou zdanění amerických internetových obrů jako Facebook či Google, která by předešla zaváděním různých daní v jednotlivých evropských zemích. EK také chce k vyřešení obchodních a daňových sporů ustavit zvláštní transatlantickou radu.

Podobnou strategii jako komise už v pondělí velvyslancům členských zemí unie představil předseda Evropské rady Charles Michel. Počítá mimo jiné s tím, že Biden by s unijními lídry měl v první polovině příštího roku hned dvakrát probrat možnosti budoucí spolupráce: nejprve při videokonferenci a až to vývoj covidové nákazy dovolí, tak i osobně v Bruselu. O návrzích unijních orgánů budou koncem příštího týdne hovořit na summitu prezidenti a premiéři členských zemí, kteří by měli společný postup EU k budoucím vztahům s USA formálně podpořit.

Autor: Euroskop

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

V dalším díle podcastu Věcně o Evropě si můžete poslechnout rozhovor s tiskovým mluvčím ministra pro evropské záležitosti @MikulasBek Markem Zemanem. Jak chce vést komunikaci o Evropské unii? Co očekává od předsednictví ČR v Radě EU? Jak sám vnímá EU? ➡️ https://euroskop.cz/2022/05/11/vecne-o-evrope-marek-zeman-o-komunikaci-o-evropskych-zalezitostech/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.