Evropa podle Berlína nemůže čekat zásadní obrat ve vztazích s USA

27.11.2020
Euroskop, ČTK

Evropa nemůže očekávat, že Spojené státy pod vedením nově zvoleného prezidenta Joea Bidena provedou obrat o 180 stupňů, vzájemná transatlantická vyjednávání by ale mohla být jednodušší. Dnes to v rozhovoru se zahraničními novináři prohlásil šéf poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Ralph Brinkhaus.

„Vidíme v tom nové šance,“ řekl Brinkhaus o nadcházející výměně v Bílém domě, kde republikána Donalda Trumpa v lednu nahradí demokrat Biden. Brinkhaus zZároveň upozornil, že žádný razantní obrat ve prospěch Evropy nelze očekávat. „Jsme realisté. Mnoho se toho nezmění, protože postoje, které zastával Trump, je možné vidět i za (předchozích prezidentů Baracka) Obamy a (George) Bushe,“ řekl.

Brinkhaus také poukázal na to, že Spojené státy se stále více soustředí na asijsko-tichomořský region a o to méně hledí na Evropu. Evropa podle něj již musí dospět a více se o zahraniční politiku starat sama. „Nejde o německou roli, ale o roli evropskou. Musíme opravdu sjednotit evropskou zahraniční politiku, a to je úkolem předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové,“ uvedl.

Trump evropským spojencům z NATO opakovaně vytýkal, že neodvádějí na armádu dohodnutá dvě procenta HDP. Alianční státy se domluvily, že této hranice dosáhnou do roku 2024, Trump ale žádal rychlejší zvyšování obranného rozpočtu. Podle Brinkhause není pravda, že by německé investice byly malé. „Platíme přes 1,5 procenta, vkládáme do bundeswehru hodně peněz a Německo patří k zemím, které na zahraniční mise vysílají hodně vojáků,“ řekl.

Zda se Německo dostane do roku 2024, jak státy NATO slíbily, na zmíněná dvě procenta výkonu ekonomiky, ovšem není jisté. Berlín totiž ještě loni hovořil o tom, že této mety dosáhne až počátkem 30. let.

Podmínku dvou procent neplní většina států NATO včetně Česka. V příštím roce by ČR do zbrojení mohla investovat 1,46 procenta HDP. Podle zářijového prohlášení ministryně financí Aleny Schillerové se ale země ani přes zvyšování výdajů ke dvou procentům do roku 2024 nedostane.

Autor: Euroskop

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.