Vyjednávání EU s Británií budou pokračovat i tento týden

02.11.2020
Euroskop, čtk

Dnes se v Bruselu znovu sejdou vyjednavači Evropské unie a Británie k rozhovorům o uspořádání vztahů po brexitu. Jednat by měli do poloviny týdne, uvedla s odkazem na zdroje z obou stran agentura Reuters. Jde podle ní o signál, že se oba tábory snaží vyhnout nákladnému přerušení obchodních vztahů, které má nastat už za devět týdnů, kdy skončí nynější přechodné období.

Podle diplomatických zdrojů a informací od britských činitelů jednaly obě strany celý víkend a budou v tom pokračovat i ze začátku příštího týdne. S informacemi o případném pokroku a šancích na uzavření konečné dohody pak činitelé vystoupí ve středu či ve čtvrtek.

Intenzivní rozhovory, o jejichž průběhu se nedostává na veřejnost příliš mnoho informací, jsou posledním pokusem přijít na vzájemně přijatelné podmínky budoucího partnerství. Pokud obě strany překonají nynější spory, měla by se dohoda týkat všeho od vzájemného obchodu, přes vztahy v energetice až po dopravu a rybolov. Kdyby jednání selhala, zatížily by od začátku příštího roku vzájemný obchod mezi Británií a EU cla a kvóty.

Autor: Euroskop

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

V dalším díle podcastu Věcně o Evropě si můžete poslechnout rozhovor s tiskovým mluvčím ministra pro evropské záležitosti @MikulasBek Markem Zemanem. Jak chce vést komunikaci o Evropské unii? Co očekává od předsednictví ČR v Radě EU? Jak sám vnímá EU? ➡️ https://euroskop.cz/2022/05/11/vecne-o-evrope-marek-zeman-o-komunikaci-o-evropskych-zalezitostech/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.