12.10.2020
Euroskop, čtk
Británie si dál přeje uzavřít s Evropskou unií dohodu o budoucích vztazích po brexitu, je ale připravena i na variantu bez ní a na partnerství australského typu. V telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou to včera uvedl britský premiér Boris Johnson. Francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune stanici FrancInfo řekl, že dohoda s Británií musí být hotová nejpozději do začátku listopadu.
Johnson včera Merkelové řekl, že by bylo pro obě strany přínosné, pokud by se v „nadcházejících dnech podařilo dosáhnout dohody“. Spojené království je ale připraveno i na alternativu, že po konci přechodného období budou pravidla obchodování mezi ním a EU podobné jako ty mezi EU a Austrálií, která s evropskou sedmadvacítkou dohodu o volném obchodu nemá.
„Premiér zdůraznil, že pokroku je třeba dosáhnout v nadcházejících dnech, aby bylo možné překlenout výrazné neshody, obzvlášť v oblasti rybolovu a rovných hospodářských podmínek,“ uvedl Johnsonův úřad. Pokroku je podle něj možné dosáhnout „intenzivními rozhovory mezi hlavními vyjednavači“ Michelem Barnierem za EU a Davidem Frostem za Londýn.
O stavu jednání o smlouvě upravující vztahy unie a Spojeného království po brexitu a konci nyní platného přechodného období mluvil Johnson v sobotu po telefonu také s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.
I jemu šéf britské vlády řekl, že v některých ohledech ještě mezi oběma stranami panují významné neshody a že Británie je připravená ukončit přechodné období volným partnerstvím australského typu, pokud se dohodu nepodaří uzavřít.
O osudu rozhovorů má být jasno do nejbližšího unijního summitu
„Dohodu potřebujeme v nadcházejících týdnech. To znamená zhruba na začátku listopadu. Nesmíme v závěrečných dnech jednání ztrácet klid, protože právě tehdy se většinou sahá k nepřiměřeným ústupkům,“ řekl v neděli stanici FranceInfo francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Beaune.
Johnson v posledních dnech opakuje, že o osudu rozhovorů má být jasno do nejbližšího unijního summitu. Ten začíná ve čtvrtek. Vyjednavač EU Barnier ale připouští, že jednání mohou pokračovat i po tomto datu. Hlavními spornými body jsou oblasti hospodářské soutěže a zachování rybolovných práv v britských vodách.
Barnier se nyní snaží přesvědčit zástupce přímořských států, aby zvážily ústupky ze svých požadavků na zachování současných práv na rybolov v britských vodách. Londýn v této věci odmítá ustoupit, kompromis ale zatím nepřipouštějí ani unijní země.
„Britské návrhy byly až dosud nepřijatelné. Rybáři by raději byli bez dohody než se špatnou dohodou, a v tom se nemýlí,“ řekla ve včera zveřejněném rozhovoru pro list Le Journal du Dimanche francouzská ministryně pro rybolov Annick Girardinová.
Autor: Euroskop
Spolu s Eurocentrum České Budějov vás zveme na besedu s Janou Hybáškovou, která proběhne v pondělí 23. května v rámci Budějovického Majálesu. Jana Hybášková má za sebou velké množství zkušeností ze zahraniční politiky. Mezi státy, ve kterých působila na pozici velvyslankyně, nalezneme např.: Slovinsko, Katar, Kuvajt, Irák a Namibii. Její vyprávění je obohaceno i o zkušenosti z Evropského parlamentu, kde získala pozici předsedkyně Delegace pro vztahy s Izraelem. V letech 2011 – 2015 působila jako velvyslankyně EU v Iráku – byla první Češkou na takto vysoké diplomatické pozici EU. ... Zobrazit víceZobrazit méně
Obsah teď není dostupný
Když se to stane, obvykle je to kvůli tomu, že vlastník obsah sdílel jen s malou skupinou lidí, změnil nastavení soukromí, nebo byl obsah odebrán.