V Rakousku se 15. května otevřou restaurace, postupně i školy

22.04.2020
Euroskop, čtk

V Rakousku se 15. května znovu otevřou restaurace uzavřené v polovině března kvůli šíření koronaviru. Na tiskové konferenci to v úterý oznámil kancléř Sebastian Kurz. Zároveň potvrdil, že už od 1. května budou otevřené všechny obchody i nákupní centra. V Rakousku za posledních 24 hodin přibylo jen 78 potvrzených případů nákazy koronavirem. Země uvažuje také o postupném otevírání hranic pro turisty. Nyní jedná hlavně s Českem a Německem.

„Tolik svobody, kolik bude možno, a tolik omezení, kolik bude nutno,“ popsal kancléř Kurz heslo, kterým se v příštích týdnech hodlá v boji s koronavirem jeho vláda řídit. Vzhledem k příznivému epidemickému vývoji v zemi se bude podle něj Rakousko držet dříve avizovaného plánu uvolňování dosud přijatých kroků.

Už od minulého úterý mají v Rakousku kromě potravin a lékáren otevřeno i obchody s prodejní plochou do 400 metrů čtverečních. Podle Kurze se k nim 1. května připojí všechny zbylé obchody včetně nákupních center. Zákazníky uvítají také kadeřníci, maséři či pedikéři.

Rakousko uvažuje o postupném otevírání hranic

Od 15. května budou moci zase fungovat i restaurace, které musely zavřít 17. března. Zatím ale budou mít jen omezenou otevírací dobu, která bude končit ve 23:00. Povolené budou od poloviny května i bohoslužby. Už od 4. května se do škol vrátí žáci ze závěrečných ročníků středních škol, od poloviny května je budou postupně následovat i další školáci.

Rakousko podle Kurze nyní uvažuje také o tom, že začne postupně otevírat hranice pro zahraniční turisty. „Jsme tu v kontaktu obzvlášť se zeměmi, které jsou (v boji s koronavirem) podobně úspěšné jako my, jako například s našimi německými a českými sousedy,“ uvedl Kurz. Podle něj tento postup odpovídá pokynům Evropské komise, podle které by měly členské země EU o otevření hranic nejdříve jednat se svými sousedy. „Prosím vás, abyste nepočítali předčasně s návratem neomezené svobody pohybu napříč Evropou,“ dodal Kurz a znovu doporučil, aby si Rakušané naplánovali letní dovolenou v Rakousku.

Počet nakažených v Rakousku klesá

V Rakousku v posledních dnech klesá počet lidí nově nakažených koronavirem. Do úterka se jím od počátku epidemie v zemi infikovalo 14.873 lidí. Ve srovnání s pondělními daty je to ale jen o 78 více. S koronavirem v Rakousku zemřelo celkem 491 lidí. V pondělí to bylo ještě 470.

Z celkových téměř 15.000 infikovaných v Rakousku se už téměř 11.000 lidí uzdravilo. Nemocných je tedy v současnosti podle statistik 3411 lidí. V nemocnici jich je 756, z toho 196 na jednotkách intenzivní péče.

Úřady ve spolkové zemi Tyrolsko od čtvrtka ukončí karanténu známým lyžařským střediskům Sölden, St. Anton am Arlberg nebo Ischgl, informovala agentura DPA s odvoláním na tyrolského hejtmana Günthera Plattera. Celkem bylo v uplynulých týdnech uzavřeno v této části Rakouska skoro 280 obcí, jejich obyvatelé nesměli opouštět svá bydliště. Pro Ischgl a další vsi v údolí Paznauntal, platila karanténní opatření od 13. března. Ischgl je považován za ohnisko epidemie nemoci covid-19 v Tyrolsku.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.