Madrid navrhne kvůli viru vznik fondu v objemu 1,5 bilionu eur

21.04.2020
Euroskop, čtk

Španělská vláda navrhne svým unijním partnerům, aby byl vytvořen fond obnovy v objemu 1,5 bilionu eur (skoro 41 bilionů Kč) financovaný permanentním dluhem. Pomoct by měl zemím nejvíce zasaženým současnou koronavirovou krizí. Vyplývá to z návrhů, které má k dispozici agentura Reuters.

Španělský premiér Pedro Sánchez návrh představí svým evropským kolegům během čtvrtečního summitu. Španělsko se snaží být vůdčí zemí v jednáních, jejichž smyslem je nalézt přijatelné řešení poté, co Nizozemsko a Německo vyloučily emisi společných dluhopisů. Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný zdroj ze španělské diplomacie.

„Jde o jiný systém, než jsme původně zamýšleli…, ale je to možnost, se kterou by mohli všichni souhlasit,“ dodal zdroj. Španělský návrh je v souladu s návrhem, který předložil unijní komisař pro rozpočet Johannes Hahn. Návrh počítá s tím, že peníze by měly být připraveny tak, aby je bylo možné začít rozdělovat hned na začátku ledna příštího roku a v následujících dvou až třech letech.

Podobně eurokomisař pro hospodářství Paolo Gentiloni v rozhovoru s německým časopisem Der Spiegel uvedl, že k řešení současné koronavirové krize bude potřeba pomoc zhruba za 1,5 bilionu eur. „Euroskupina teď předložila návrhy na pomoc v hodnotě přes 500 miliard eur na financování zdravotní péče, krátkodobé práce a na pomoc malým a středním podnikům. Zbývá tedy jeden bilion eur. To je zhruba částka, kterou se nyní musíme zabývat,“ prohlásil Gentiloni.

Autor: Euroskop

Veszprém: Evropské hlavní město kultury 2023

Titul Evropské hlavní město kultury je vždy na jeden rok Evropskou unií propůjčován jednomu či více evropským městům, která tak získají možnost představit Evropě své kulturní bohatství a rozmanitost. Třemi…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🏛️🇪🇺 Titul Evropské hlavní město kultury letos získala tři města: Veszprém v Maďarsku, Temešvár v Rumunsku a Elefsina v Řecku. Všechna tři vám postupně představíme ⤵️

https://euroskop.cz/2023/02/04/temesvar-evropske-hlavni-mesto-kultury-2023/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.