Evropský parlament a Komise po volbách v roce 2019

09.12.2019
Úřad vlády, Euroskop

Rok 2019 se v Evropské unii nesl ve znamení institucionálních změn. Porozumět těmto změnám vám pomůže brožura připravená analytiky Úřadu vlády, která má poskytnout široké veřejnosti – odborníkům, novinářům, studentům, ale i všem ostatním se zájmem o EU i její instituce – ucelené informace o volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 a o následném sestavování nového Evropského parlamentu a Evropské komise.

Brožuru najdete ZDE.

KKoll.2019

Květnových voleb do Evropského parlamentu se zúčastnila více než polovina oprávněných voličů napříč EU, nejvíce od roku 1994. Evropští občané svými hlasy vyměnili většinu poslanců tohoto zákonodárného sboru. Parlament po roce 2019 je v porovnání s předchozím institucionálním obdobím mladší, politicky fragmentovanější a má větší zastoupení žen.

V souladu s předpoklady i trendy z předchozích voleb v něm oslabily velké tradiční frakce, lidovci a socialisté, kteří historicky poprvé v Evropském parlamentu neobsadili většinu křesel. Posílili naopak liberálové, zelení a euroskeptici. Výsledky naznačují, že Evropský parlament bude v porovnání s předchozími obdobími ambicióznější a pestřejší, ale pravděpodobně také méně konsensuální a akceschopný.

Komisi poprvé vede žena

Na evropské volby navázal výběr kandidátů do vedení nejdůležitějších unijních institucí (Evropského parlamentu, Evropské rady a Evropské centrální banky) a především komplikovaný proces sestavování nové Evropské komise. Vedení evropského exekutivního orgánu se historicky poprvé ujala žena, Ursula von der Leyenová z německé strany CDU. Na rozdíl od roku 2014 nová předsedkyně Komise nevzešla z nominací panevropských politických stran, ale byla vybrána lídry jednotlivých členských států v Evropské radě.

Navržená předsedkyně Komise představila ambiciózní program i kolegium, kde mezi místopředsedy figuruje také komisařka nominovaná vládou ČR Věra Jourová. Kandidáti na komisaře byli následně podrobeni přísnému procesu slyšení a schvalování v Evropském parlamentu. Kvůli odmítnutí tří kandidátů na komisaře europoslanci schválili Komisi až na konci listopadu namísto v říjnu, jak se původně očekávalo. Její mandát tak započal s měsíčním odkladem 1. prosince 2019.

Co najdete v brožuře?

Cílem této brožury je poskytnout široké veřejnosti – odborníkům, novinářům, studentům, ale i všem ostatním se zájmem o EU i její instituce – ucelené informace o volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 a o následném sestavování nového Evropského parlamentu a Evropské komise.

Materiál se zaměřuje především na následující témata:

  • Účast ve volbách do Evropského parlamentu: Proč byla vyšší než v předchozích letech a co občany motivovalo volit?
  • Nové složení Evropského parlamentu: Které politické skupiny v Evropském parlamentu posílily a které naopak ztratily? Jak brexit promění Evropský parlament? Proč v Evropském parlamentu nezasedli někteří poslanci, přestože uspěli v květnových volbách?
  • Frakce v Evropském parlamentu: Kolik v Evropském parlamentu zasedá politických skupin? Jak jsou velké, kam se ideologicky řadí a jaké mají priority? Kdo jsou předsedové frakcí?
  • Postavení frakcí v Evropském parlamentu: Které strany spolu v Evropském parlamentu spolupracují? V jakých frakcích se sdružují euroskeptické strany? Které frakce v Evropském parlamentu obsadily nejdůležitější posty?
  • Organizace Evropského parlamentu: Kdo je předseda Evropského parlamentu a kdo jeho místopředsedové? Kolik je v Evropském parlamentu výborů, kolik mají členů a kdo jim předsedá?
  • Volby do Evropského parlamentu v České republice: Jak dopadly volby do Evropského parlamentu v České republice? Kdo jsou čeští europoslanci a čím se v Evropském parlamentu zabývají?
  • Noví předsedové evropských institucí: Kdo se stal předsedou Evropské rady, Evropského parlamentu, Evropské centrální banky? Kdo je novým Vysokým představitelem Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku?
  • Nová předsedkyně Evropské komise: Jak byla vybrána nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen? Co je to princip Spitzenkandidaten a proč v roce 2019 neuspěl?
  • Sestavování kolegia Ursuly von der Leyen: Kdo jsou výkonní místopředsedové nové Evropské komise? Jak probíhala slyšení komisařů v Evropském parlamentu a kdo po nich musel být nahrazen? Jak dopadla konečná volba Evropské komise v Evropském parlamentu?
  • Komise Ursuly von der Leyen: Kdo jsou noví členové Evropské komise a jaké úkoly před nimi stojí?

Brožura volně navazuje na Průvodce volbami do Evropského parlamentu, který Úřad vlády ve spolupráci s Euroskopem vydal v lednu 2019. Zmíněný dokument obsahuje mimo jiné podrobnější informace o struktuře, fungování a pravomocích Evropského parlamentu.

Autor: Euroskop, Úřad vlády ČR, Sekce pro evropské záležitosti, Oddělení institucionální komunikace, 2019

Akt o čipech

Již v roce 2021 předsedkyně Evropské komise (Komise) Ursula von der Leyenová při pravidelném projevu o stavu Evropské unie (EU, Unie) představila cíl ustavit Evropský akt o čipech. Plán byl potvrzen

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. V nabídce tentokrát převažují akce o energetice a Zelené dohodě

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

👉 Již v sobotu se od 17:30 v prostorách Fakulty sociálních studií v Brně uskuteční akce s názvem Česko tváří Evropy: veřejná diskuse k předsednictví České republiky v Radě EU. Pozvání do diskuse přijali:
➡ Michaela Šojdrová, poslankyně Evropského parlamentu
➡ Markéta Pitrová, docentka na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií na FSS MU
➡ Jan Jakovljevič, Oddělení pro komunikaci předsednictví ČR v Radě EU

Těšíme se na vás spolu s Kancelář Evropského parlamentu, Europe Direct Brno, Eurocentrum Brno a Evropské příležitosti pro mladé!
... Zobrazit víceZobrazit méně

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.