Doprava v říjnu 2019

08.11.2019
Euroskop

EU chce zajistit bezpečnější silnice i mimo TEN-T

  • Stávající pravidla týkající se bezpečnosti silnic mají být rozšířena

Krátce…

EU chce zajistit bezpečnější silnice i mimo TEN-T

  • EU chce snížit počet úmrtí a vážných zranění na silnicích tím, že zajistí lepší projektování a údržbu silnic, tunelů a mostů.

  • Revidovaná směrnice má rozšířit oblast působnosti stávajících pravidel na dálnice a jiné hlavní silnice mimo transevropské dopravní sítě (TEN-T).

Rada 7. 10. 2019 přijala revidovaná pravidla, která stanoví systematičtější přístup k bezpečnější silniční infrastruktuře. Reforma je součástí úsilí EU směřujícího k dosažení strategických cílů, a to snížit do roku 2020 počet úmrtí na silnicích ve srovnání s rokem 2010 o polovinu a do roku 2050 se přiblížit k nulovému počtu úmrtí (více v příspěvku „Komise představila svůj třetí balík pro mobilitu“, Doprava v květnu 2018). Revidovaná směrnice má za cíl rozšířit oblast působnosti stávajících pravidel na dálnice a jiné hlavní silnice mimo transevropské dopravní sítě (TEN-T). Ze statistických údajů vyplývá, že tento krok by měl přispět k větší bezpečnosti silniční infrastruktury v celé EU. Navrhovaná pravidla se budou vztahovat také na silnice mimo městské oblasti, které jsou budovány s využitím finančních prostředků EU. Členské státy mají alespoň každých 5 let provádět posouzení bezpečnosti silniční sítě jako celku. Posouzení bezpečnosti silniční sítě jako celku poskytuje stručný přehled celé silniční sítě, na kterou se vztahuje tato směrnice, a používá se pro posuzování rizika nehod. Orgány mají využít těchto poznatků k tomu, aby prováděly cílenější inspekce bezpečnosti silničního provozu nebo přijaly přímá opatření k nápravě. První posouzení bezpečnosti silniční sítě jako celku má proběhnout nejpozději do roku 2024. Při postupech řízení bezpečnosti silničního provozu bude povinností brát systematicky v úvahu chodce, cyklisty a další zranitelné účastníky silničního provozu. V roce 2017 představovali tito účastníci silničního provozu téměř 1/2 úmrtí na silnicích v EU. Hlasováním Rady je legislativní proces završen. V únoru 2019 bylo dosaženo předběžné dohody mezi rumunským předsednictvím a EP. Směrnice bude nyní vyhlášena v Úředním věstníku EU. V platnost vstoupí 20 dní po vyhlášení. Členské státy pak budou mít 2 roky na přijetí vnitrostátních ustanovení pro její zavedení do praxe.

Přehled evropských vesmírných aktivit za listopad 2022

Přinášíme vám přehled nejzajímavějších událostí z oblasti evropského vesmírného výzkumu za měsíc listopad. Výzkum vesmíru a vývoj nových kosmických technologií nabývá v současné době stále většího významu. Evropská unie proto…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🇨🇳🇪🇺 Předseda Evropské rady Charles Michel dnes navštívil Peking a setkal se s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Čína bude pokračovat ve strategické komunikaci a spolupráci s Evropskou unií, uvedl po jednání čínský prezident. Více si přečtěte zde ➡️ https://euroskop.cz/2022/12/01/sef-evropske-rady-michel-se-v-pekingu-setkal-s-cinskym-prezidentem/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.