Juncker bude v europarlamentu hodnotit stav jednání o brexitu

09.10.2019
Euroskop, čtk

Končící předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes vystoupí v Evropském parlamentu (EP) s projevem o stavu brexitových rozhovorů. Ty podle všeho stagnují poté, co Británie minulý týden předložila návrh na úpravu stávající dohody o vystoupení z Evropské unie. Podle Junckera by byla v případě selhání diplomacie odpovědnost na straně Londýna.

Šéf Evropské komise v úterý řekl francouzskému deníku Les Échos, že vysvětlení případného krachu jednání „se nachází v britském táboře“, protože „prvotní hřích se stal na ostrovech, nikoli na kontinentu“. Britské rozhodnutí opustit EU, které schválili v roce 2016 voliči těsně v referendu, Juncker vidí jako „opravdovou tragédii“, která pramenila z vnitropolitických důvodů.

„Nepřijímám tuto hru na hledání viníka, která spočívá ve svalení odpovědnosti za případný neúspěch vyjednávání na Evropskou unii,“ řekl Juncker. Přidal se tak k předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi, který v úterý obvinil britského premiéra Borise Johnsona ze snahy zvítězit v „hloupé hře na hledání viníka“.

Johnson slibuje, že pokud se mu nepodaří vyjednat upravené podmínky brexitu, Británie z EU na konci října odejde bez „rozvodové“ dohody. Splnění tohoto slibu mu ale komplikuje nedávno schválený zákon, který ukládá vládě za určitých podmínek povinnost požádat o nový odklad brexitu. Skupina Johnsonových oponentů požádala soudy, aby premiérovi nařídily, že zákon musí dodržet. Soud ve skotském Edinburghu v pondělí jejich žádost odmítl, následovalo však odvolání, o němž by měl soud rozhodnout dnes.

Autor: Euroskop

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🛥️🛟 Bezpečnost na moři je jednou z hlavních priorit evropského námořního sektoru. Mnohé z nových technologií, které pomáhají dále zajistit bezpečnost cestujících a posádek, se spoléhají na data a služby generované vesmírným programem EU. Více zde ➡️ https://euroskop.cz/2022/08/12/evropska-spoluprace-pri-zajistovani-bezpecnosti-namorni-dopravy/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.