Státy EU hledají shodu v omezení emisí z dopravy

23.09.2019
Euroskop, čtk

Žádné členské státy Evropské unie nejsou proti tomu, aby se Evropa snažila dosáhnout klimatické neutrality do poloviny tohoto století. Po pátečním jednání unijních ministrů dopravy to novinářům řekla eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová. Podle ní se zástupci všech zemí shodují na cíli, navrhují ale rozdílné cesty k jeho dosažení. Česko mimo jiné podporuje přechod k autům, která produkují nižší emise, řekl ČTK náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

Členské státy v pátek prezentovaly své návrhy, jak nejefektivněji a ekonomicky přijatelně omezit emise v pozemní, letecké i námořní dopravě. Podle finské ministryně dopravy Sanny Marinové dalo mnoho zemí najevo snahu co nejdříve posílit výrobu a provoz aut na alternativní paliva nebo podpořit osobní železniční dopravu, která je ekologicky šetrnější než automobily. V debatě o letecké dopravě zase zněly plány na zdanění paliva kerosinu, které by mohlo snížit emise z letecké dopravy o více než deset procent, či o vývoji zcela nových paliv, který však bude potřebovat velké investice.

Unijní země v diskusích o čisté dopravě vycházejí z doporučení Evropské komise, která loni v prosinci shrnula klimatické cíle a možné cesty k jejich dosažení v dokumentu Čistá planeta pro všechny. Velká většina unijních lídrů se na červnovém summitu shodla na tom, že by EU měla být v roce 2050 uhlíkově neutrální. Veškeré emise CO2, které se nepodaří eliminovat, by tedy měly v polovině století být vyváženy například výsadbou stromů.

Pro Česko je velkým tématem silniční doprava. Čoček po pátečním jednání řekl, že Praha podporuje přechod k automobilům, které produkují nižší nebo žádné emise, ale že takový přechod musí být „sociálně přijatelný“. Země, kde jsou automobilky významným zaměstnavatelem, by podle Čočka ráda v unijní diskusi vyjednala programy podporující budování infrastruktury pro alternativní paliva a obnovu vozového parku.

Autor: Euroskop

Jak vesmírný program EU pomáhá v oblasti Arktidy?

Polární regiony jsou jednou z oblastí, kde je změna klimatu, která ovlivňuje celou zeměkouli, zvláště výrazná. Zejména oblasti Arktidy proto věnuje zvýšenou pozornost i integrovaný vesmírný programu EU, díky kterému má

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

V dalším díle podcastu Věcně o Evropě si můžete poslechnout rozhovor s tiskovým mluvčím ministra pro evropské záležitosti @MikulasBek Markem Zemanem. Jak chce vést komunikaci o Evropské unii? Co očekává od předsednictví ČR v Radě EU? Jak sám vnímá EU? ➡️ https://euroskop.cz/2022/05/11/vecne-o-evrope-marek-zeman-o-komunikaci-o-evropskych-zalezitostech/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.