29.08.2019
Euroskop,ČTK
Švýcarsko si stanovilo cíl přestat do roku 2050 vypouštět do ovzduší více skleníkových plynů, než kolik jich může být technicky uskladněno nebo příroda může sama vstřebat. S odvoláním na prohlášení švýcarské vlády o tom dnes informovala agentura AP, podle níž tak kabinet učinil na základě vědeckých poznatků zveřejněných loni panelem OSN pro změny klimatu (IPCC).
Británie, Francie a Švédska již cíl takzvané klimatické neutrality nechaly vetknout do svých zákonů, v případě Německa se tento krok očekává ještě letos.
Dosažení nulových emisí skleníkových plynů předpokládá značné změny ve fungování ekonomiky, včetně téměř úplného zastavení spalování fosilních paliv. Vědci z IPCC varovali, že pokud se do roku 2050 vypouštění emisí nepodaří zastavit, globální teplota do konce tohoto století stoupne o více než 1,5 stupně, což bude mít dalekosáhlé dopady na fungování přírodních ekosystémů.
Shodu na směřování k uhlíkové neutralitě do roku 2050 v souladu s doporučeními IPCC se dosud nepodařilo nalézt Evropské unii. Na červnovém summitu členských států podle diplomatických informací stanovení tohoto závazku zablokovalo Polsko a námitky mělo i Česko. Většina zemí EU přitom s cílem klimatické neutrality souhlasí.
Autor: Euroskop
Spolu s Eurocentrum České Budějov vás zveme na besedu s Janou Hybáškovou, která proběhne v pondělí 23. května v rámci Budějovického Majálesu. Jana Hybášková má za sebou velké množství zkušeností ze zahraniční politiky. Mezi státy, ve kterých působila na pozici velvyslankyně, nalezneme např.: Slovinsko, Katar, Kuvajt, Irák a Namibii. Její vyprávění je obohaceno i o zkušenosti z Evropského parlamentu, kde získala pozici předsedkyně Delegace pro vztahy s Izraelem. V letech 2011 – 2015 působila jako velvyslankyně EU v Iráku – byla první Češkou na takto vysoké diplomatické pozici EU. ... Zobrazit víceZobrazit méně
Obsah teď není dostupný
Když se to stane, obvykle je to kvůli tomu, že vlastník obsah sdílel jen s malou skupinou lidí, změnil nastavení soukromí, nebo byl obsah odebrán.