Německo podpoří cíl EU dosáhnout nulových emisí do 2050

17.06.2019
Euroskop, čtk

Německo podpoří cíl Evropské unie do roku 2050 snížit čisté emise oxidu uhličitého (CO2) na nulu. Vyplývá to z uniklých dokumentů, do nichž měl možnost nahlédnout list Financial Times (FT). S podporou Berlína se zvyšuje pravděpodobnost, že představitelé EU dospějí na jednání v příštím týdnu k dohodě.

Splnit tyto klimatické cíle se v květnu zavázalo osm zemí – Belgie, Dánsko, Francie, Lucembursko, Nizozemsko, Portugalsko, Španělsko a Švédsko. Ve společném dokumentu vyzvaly, aby Evropská unie byla nejpozději v roce 2050 neutrální z hlediska emisí skleníkových plynů. Německá kancléřka Angela Merkelová tehdy iniciativu sice uvítala, neslíbila ale, že se k ní připojí, neboť spolková vláda si dosud klimatickou neutralitu nevytkla za svůj cíl.

Později v květnu ale naznačila, že je připravena postoj změnit. Řekla, že Německo musí hledat cesty, jak se do roku 2050 stát klimaticky neutrální zemí. Němečtí diplomaté odmítli listu FT sdělit, proč Berlín mění názor.

Proti cílům je Polsko, Bulharsko či Maďarsko

Proti cílům roku 2050 se zřejmě z hospodářských a sociálních důvodů postaví Polsko, Bulharsko a Maďarsko. Podle představitelů unie by je k podpoře plánu mohly přesvědčit finanční prostředky, které by dopad nezbytných opatření zmírnily.

V období let 1990 až 2017 se uhlíkové emise v EU snížily o 22 procent, přičemž ekonomika vzrostla o 57 procent. Jakkoli je unie na cestě splnit cíl a snížit emise do roku 2030 o 40 procent z úrovně 1990, na splnění cílů pařížské klimatické dohody to nebude stačit, píše FT.

Dosáhnout nulových čistých emisí znamená snížit čisté emise téměř k nule a ty vzniklé vyvážit projekty, které mohou absorbovat oxid uhličitý, jak je třeba výsadba nových lesů.

Autor: Euroskop

Jak vesmírný program EU pomáhá v oblasti Arktidy?

Polární regiony jsou jednou z oblastí, kde je změna klimatu, která ovlivňuje celou zeměkouli, zvláště výrazná. Zejména oblasti Arktidy proto věnuje zvýšenou pozornost i integrovaný vesmírný programu EU, díky kterému má

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

V dalším díle podcastu Věcně o Evropě si můžete poslechnout rozhovor s tiskovým mluvčím ministra pro evropské záležitosti @MikulasBek Markem Zemanem. Jak chce vést komunikaci o Evropské unii? Co očekává od předsednictví ČR v Radě EU? Jak sám vnímá EU? ➡️ https://euroskop.cz/2022/05/11/vecne-o-evrope-marek-zeman-o-komunikaci-o-evropskych-zalezitostech/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.