Jourová: Dezinformátoři jsou připraveni na dlouhou hru


Euroskop, čtk, Evropská komise, 14. 6. 2019

Na setrvalou dezinformační aktivitu ruských zdrojů směřující k polarizaci veřejné debaty v otázkách jako je migrace či státní suverenita dnes poukázala Evropská komise. Dostupné důkazy ale podle jejího dnes zveřejněného materiálu neprokázaly, že by ze zahraničí do EU směřovala kampaň, která by měla za cíl specificky ovlivnit květnové volby do Evropského parlamentu. Přesto činnost státních i nestátních aktérů na síti představuje pro EU hybridní hrozbu. Komisařka pro spravedlnost Věra Jourová ocenila, že internetové platformy dokázaly odhalit miliony falešných účtů.

„Před volbami jsme byli svědky koordinovaného neautentického chování, jehož cílem bylo šířit na on-line platformách kontroverzní materiály, a to i prostřednictvím automatizovaných služeb a falešných účtů. Zvláštní odpovědnost za řešení problému dezinformací tedy nesou online platformy,“ upozornili ve společném prohlášení komisař pro bezpečnostní unii Julian King, komisařka pro spravedlnost Věra Jourová, místopředseda komise pro digitální trh Andrus Ansip a komisařka pro digitální ekonomiku a společnost Marija Gabrielová.

Komise proto opět vyzvala velké internetové platformy jako je Twitter, Google nebo Facebook, aby přes změny, které už udělaly, dál pracovaly na způsobech, jak dezinformacím čelit, včetně třeba vyšší transparentnosti kolem politické reklamy – a to i na národní úrovni. Firmy by měly podle komise skutečně splnit všechny závazky, které na sebe loni vzaly, když se dobrovolně přihlásily ke společnému kodexu chování v této oblasti.

Opatření přijatá Evropskou unií podle Komise pomohla odrážet útoky a odhalit dezinformační pokusy. Stalo se tak i za přispění řady novinářů, subjektů ověřujících faktickou správnost údajů, platforem, vnitrostátních orgánů, výzkumných pracovníků a občanské společnosti. Díky větší informovanosti veřejnosti bylo pro dezinformátory obtížnější manipulovat s veřejnou diskusí.

Dezinformace představují pro EU hrozbu

V souvislosti s volbami do Evropského parlamentu se objevilo množství dezinformací, podle komise se ale neprokázalo, že by volby byly ovlivněny specifickou kampaní ze zahraničí. Zdroj: Pixabay.com

Jourová: Od ledna bylo odhaleno 1000 ruských dezinformací

Komisařka Jourová na tiskové konferenci řekla, že kolem eurovoleb se neodehrál žádný „velký třesk“ podobný například skandálu kolem konzultační firmy Cambridge Analytica, která neoprávněně získala osobní data desítek milionů uživatelů facebooku a využila podle médií k podpoře volební kampaně nynějšího prezidenta USA Donalda Trumpa v roce 2016. Od ledna však bylo odhaleno asi tisíc dezinformací z ruských zdrojů. Jourová ocenila, že firmy dokázaly identifikovat a odhalit miliony falešných účtů.

Dnes publikovaná zpráva o dezinformacích v kontextu květnových eurovoleb uvádí, že aktivity z ruských zdrojů pokrývaly širokou oblast nejrůznějších témat, včetně zpochybňování demokratické legitimity Evropské unie. Pokračuje tak trend podpory extrémních názorů polarizujících veřejnou diskusi v členských zemích, včetně nepodložených útoků na EU.

Z dezinformačních kampaní a snah ovlivňovat volby v řadě zemí západní země Rusko a s ním spojené aktéry obviňují už několik let, Moskva nařčení jednoznačně odmítá. O boji s dezinformacemi budou příští čtvrtek v Bruselu jednat i šéfové států a vlád zemí Evropské unie.

Dezinformátoři rychle mění taktiku

„Domácí političtí hráči často přebírají taktiku i narativ ruských zdrojů k útokům na EU a její hodnoty,“ upozorňuje materiál. Jako příklad je uveden požár pařížské katedrály Notre Dame, vydávaný za ilustraci úpadku západních křesťanských hodnot v EU. Politická krize v Rakousku zase byla rychle připsána zákulisním machinacím unijního „hlubokého státu“ a německým a španělským tajným službám.

Taktika dezinformátorů se prý však rychle mění a reaguje na kroky úřadů a internetových firem. „Místo rozsáhlých operací na on-line platformách tito aktéři, především ti spojení s ruskými zdroji, nyní zřejmě přechází k menším, lokalizovanějším operacím, které lze hůře vyhledat a poukázat na ně,“ stojí v dokumentu.

„Jsou připraveni na dlouhou hru,“ upozornila Jourová.

Autor: Euroskop

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

5 km běh přátelství ve dvojici 🏃‍♂️🏃‍♀️ startuje už zítra! Registrace jsou stále otevřené, tak nezmeškejte šanci být součástí této skvělé akce na začátku českého předsednictví EU.

Více: bit.ly/3IippzX

------

5k friendship run in pairs 🏃‍♂️🏃‍♀️ starts tomorrow! Registration is still open, so don't miss your chance to be a part of this amazing event at the beginning of the Czech EU Presidency.

More: bit.ly/3yvXUzo
... Zobrazit víceZobrazit méně

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.