Doprava v květnu 2019

10.06.2019
Euroskop

Rada přijala parametry nových aerodynamických kabin

  • Úprava nákladních aut má zvýšit bezpečnost a snížit emise CO2

Krátce…

Rada přijala parametry nových aerodynamických kabin

  • Od září 2020 mají v EU jezdit nové nákladní automobily.

  • Cílem je větší bezpečnost a ochrana životního prostředí.

Rada 22. 5. 2019schválila v rámci rozhodnutí dřívější zavedení „bezpečnějšího a ekologičtějšího designu“ nákladních automobilů, jež vychází z dohodnuté směrnice. Rozhodnutí mění pravidla o maximální velikosti nákladních automobilů a předsouvá datum povolující prodloužení o zaoblenější čelní kabinu, aniž by se snížil prostor pro náklad. Návrh směrnice je součástí 3. legislativního balíku v oblasti mobility, který Komise předložila v květnu 2018 (více v příspěvku „Komise představila svůj třetí balík pro mobilitu“, Monitoring květen 2018). Předběžné dohody bylo dosaženo v únoru 2019. Nákladní automobily se zaoblenější čelní kabinou se mají na silnicích povinně objevovat od 1. 9. 2020. Prodloužená čelní kabina by měla omezit tzv. mrtvé úhly ve výhledu řidiče. Tím by se měla zvýšit bezpečnost silničního provozu pro chodce a cyklisty. Podle odhadů Komise by to mohlo ušetřit až 500 životů ročně, především životy chodců a cyklistů v městských oblastech. Nové kabiny by měly mít pozitivní vliv na odpor vzduchu. Snížený odpor vzduchu by měl podle odhadů snížit spotřebu paliva až o 10 %. Požadavky pro schvalování typu, které jsou nutné před uvedením aerodynamických kabin na trh, mají být zavedeny od 1. 11. 2019.

11. Newsletter Kompas CZ PRES

Přinášíme vám jedenácté číslo newsletteru „Kompas CZ PRES: Váš měsíční průvodce předsednictvím ČR v Radě EU“, ve kterém Sekce pro evropské záležitosti pravidelně informuje o aktuálním dění v oblasti příprav historicky druhého českého…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

5 km běh přátelství ve dvojici 🏃‍♂️🏃‍♀️ startuje už zítra! Registrace jsou stále otevřené, tak nezmeškejte šanci být součástí této skvělé akce na začátku českého předsednictví EU.

Více: bit.ly/3IippzX

------

5k friendship run in pairs 🏃‍♂️🏃‍♀️ starts tomorrow! Registration is still open, so don't miss your chance to be a part of this amazing event at the beginning of the Czech EU Presidency.

More: bit.ly/3yvXUzo
... Zobrazit víceZobrazit méně

Welcome to the 🇨🇿 Czech Republic, which just took over the 🇪🇺 Council presidency. It's going to be an exciting 6 months!

👋 Zdravíme Českou republiku, která se právě ujala předsednictví Rady. Čeká ji šest měsíců plných náročné, ale zajímavé práce!

@EU2022_CZ #EU2022CZ #CZPRES

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.