Ekonomická nálada v eurozóně se v květnu zlepšila

29.05.2019
Euroskop, čtk

Ekonomická nálada v eurozóně se v květnu zlepšila, zejména díky růstu optimismu ve službách, průmyslu i mezi spotřebiteli. Překonala tak očekávání analytiků a ukončila sérii deseti měsíčních poklesů za sebou. Vyplývá to z úterních údajů Evropské komise.

Index ekonomické nálady v květnu vystoupil na 105,1 bodu z dubnových 103,9 bodu. Analytici podle agentury Reuters předpokládali, že zůstane beze změny.

Hospodářský růst v eurozóně v prvním čtvrtletí podle údajů statistického úřadu Eurostat zrychlil na 0,4 procenta z 0,2 procenta v závěru loňského roku. Ekonomika eurozóny těžila z obnovení hospodářského růstu v Německu a z konce recese v Itálii.

Evropská komise ale tento měsíc mírně snížila odhad růstu ekonomiky eurozóny i Evropské unie na celý letošní rok. V EU by se měl hrubý domácí produkt (HDP) podle nové prognózy zvýšit o 1,4 procenta a v eurozóně o 1,2 procenta. Oba odhady jsou tak o 0,1 procentního bodu nižší než v únorové prognóze komise.

Autor: Euroskop

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🇨🇿🇪🇺 České předsednictví zaznamenalo úspěchy i v Radě pro konkurenceschopnost. V otázce vnitřního trhu a průmyslu 🏗️ se #CZPRES soustředilo zejména na odolnost vnitřního trhu EU v krizích a udržení jeho otevřenosti ➡️ https://euroskop.cz/2023/02/17/uspechy-ceskeho-predsednictvi-v-oblasti-vnitrniho-trhu-a-prumyslu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.