Mayová kvůli brexitovému patu oznámila rezignaci

24.05.2019
Euroskop, čtk

Theresa Mayová dnes oznámila, že 7. června skončí jako vůdkyně britských konzervativců. V čele vlády zůstane, dokud její strana nenajde nového lídra, který zároveň povede kabinet. Mayová odchází hlavně proto, že se jí nepovedlo vyvést Británii z Evropské unie, což žádala většina voličů v referendu v roce 2016. Agentura Reuters tvrdí, že po rezignaci Mayové se krize kolem brexitu prohloubí. Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn chce, aby se v království co nejrychleji konaly předčasné parlamentní volby.

„Nyní je mi jasné, že v nejlepší zájmu země bude, aby v této snaze (o realizaci brexitu) pokračoval nový premiér,“ řekla Mayová, které se v Dolní sněmovně třikrát nepodařilo prosadit dohodu o brexitu připravenou britskými a unijními vyjednavači. „Dělala jsem vše pro to, abych (britské) poslance přesvědčila, aby dohodu podpořili (…) bohužel se mi to nepodařilo,“ uvedla končící ministerská předsedkyně.

Mayová se rozloučila s citátem Nicholase Wintona

Aby Británie mohla z Evropské unie odejít, bude muset nový premiér či premiérka „najít konsenzus v parlamentu, kde jsem ho já nenašla“. „Takového konsenzu lze dosáhnout pouze tehdy, pokud jsou všichni účastníci diskuze ochotni ke kompromisům,“ poznamenala Mayová.

Připomněla přitom radu, kterou kdysi dostala od Nicholase Wintona, zachránce stovek židovských dětí z nacisty okupovaného Československa: „Nezapomínejte, že kompromis není nadávka. Život závisí na kompromisu.“ „Měl pravdu,“ poznamenala Mayová o slovech Wintona, který žil v jejím volebním okrsku.

Na závěr několikaminutového vystoupení před sídlem britských premiérů v Downing Street 10 Mayová zlomeným hlasem a se slzami v očích prohlásila, že odchází s pocitem vděčnosti za to, že měla příležitost sloužit zemi, kterou miluje.

Rezignace Mayové
Britská premiérka Theresa Mayová právě oznámila svou rezignaci. Zdroj: čtk


Konzervativci zvolí nového předsedu až po návštěvě Trumpa

Konzervativci 10. června, po státní návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa v Británii, zahájí několikatýdenní proces volby vůdce, který Mayovou vystřídá v premiérském křesle. Mezi kandidáty na tento post je třeba bývalý šéf britské diplomacie a jeden z nejvýraznějších stoupenců brexitu Boris Johnson nebo Andrea Leadsomová, oba zastánci tvrdšího přístupu při jednání s EU o brexitu. Británie by nového premiéra mohla mít koncem července.

Tlak na rezignaci Mayové v posledních týdnech zesílil hlavně kvůli její vytrvalé snaze prosadit připravenou brexitovou dohodu. Konzervativci také začátkem měsíce utrpěli těžké ztráty v místních volbách v Anglii a v Severním Irsku a drtivou porážku jim předpovídají i průzkumy před volbami do Evropského parlamentu, které se v Británii konaly ve čtvrtek.

Corbyn volá po brzkých volbách

„Ať se stane novým lídrem konzervativců kdokoli, musí nechat lidi okamžitě v parlamentních volbách rozhodnout o budoucnosti naší země,“ řekl předseda labouristů Corbyn. Poslední věc, kterou Británie potřebuje, jsou podle něj další týdny bojů uvnitř konzervativního tábora.

Nigel Farage, vůdčí postava kampaně za odchod Británie z EU, tvrdí, že Mayová špatně odhadla náladu v zemi. Faragova Strana pro brexit je podle průzkumů favoritem čtvrtečních voleb do Evropského parlamentu.

Británie má podle současných plánů opustit Evropskou unii 31. října, stále ale není jasné, za jakých podmínek se tak stane. Agentura Reuters napsala, že Mayová zanechává zemi hluboce rozdělenou a v patové situaci ohledně brexitu. Není vyloučené, že nástupce Mayové bude chtít razantnější rozvod s EU. Vzroste tak riziko konfliktu s Bruselem i předčasných voleb, soudí Reuters.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker označil Mayovou za odvážnou ženu, kterou hluboce respektuje. Podobně se vyjádřili francouzský prezident Emmanuel Macron či německá kancléřka Angela Merkelová. Nluvčí Evropské komise ovšem upozornila, že jednání o brexitové dohodě odmítá Brusel znovu otevírat. Unie jen připravena pouze ke změnám takzvané „politické deklarace“ popisující, jak by obě strany chtěly vzájemné vztahy uspořádat do budoucna.

Autor: Euroskop

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

5 km běh přátelství ve dvojici 🏃‍♂️🏃‍♀️ startuje už zítra! Registrace jsou stále otevřené, tak nezmeškejte šanci být součástí této skvělé akce na začátku českého předsednictví EU.

Více: bit.ly/3IippzX

------

5k friendship run in pairs 🏃‍♂️🏃‍♀️ starts tomorrow! Registration is still open, so don't miss your chance to be a part of this amazing event at the beginning of the Czech EU Presidency.

More: bit.ly/3yvXUzo
... Zobrazit víceZobrazit méně

Welcome to the 🇨🇿 Czech Republic, which just took over the 🇪🇺 Council presidency. It's going to be an exciting 6 months!

👋 Zdravíme Českou republiku, která se právě ujala předsednictví Rady. Čeká ji šest měsíců plných náročné, ale zajímavé práce!

@EU2022_CZ #EU2022CZ #CZPRES

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.