Přečtete si průvodce, jak volit v evropských volbách


Tereza Chlebounová, Euroskop, 23. 4. 2019

Kdy se budou konat volby do Evropského parlamentu? Jak volit v České republice a jak postupovat, pokud žijete v zahraničí? Co jsou to spitzenkandidáti? A jak europarlament funguje? Odpovědi nabízí stručný průvodce evropske-volby.eu.

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční ve všech členských státech Evropské unie v období od 23. do 26. května. Webový portál evropske-volby.eu nabízí jednoduchý přehled, jak a proč se těchto voleb zúčastnit.

Naleznete zde také informace o tom, jak evropské volby fungují, co se bude odehrávat po jejich skončení a jak nás evropští poslanci zastupují. Kromě toho portál přináší aktuální zprávy vztahující se k tématu voleb a bude živě sledovat i jejich výsledky.

Svůj přehled o EU si na něm můžete otestovat v kvízu s dvěma úrovněmi obtížnosti.

Kdy a jak volit do Evropského parlamentu?

Volební účast Čechů v evropských volbách patří mezi nejnižší v Evropě, k posledním volbám v roce 2014 přišlo jen 18,2 % voličů. Povědomí o eurovolbách a jejich důležitosti se snaží zvýšit portál evropske-volby.eu. Zdroj: ČTK

Kdy se bude v Česku volit?

Volební místnosti budou v České republice otevřeny v pátek 24. května od 14:00 do 22:00 a v sobotu 25. května od 8:00 do 14:00.

Češi si budou volit 21 nových europoslanců, kteří je budou zastupovat v příštím volebním období Evropského parlamentu do roku 2024.

Jak volit mimo domov?

Pokud nemůžete nebo nechcete volit ve svém volebním okrsku, můžete požádat o voličský průkaz a s ním volit v jakémkoli jiném okrsku na území ČR. Voličský průkaz vydává obecní úřad příslušný podle místa pobytu voliče, to znamená ten, u kterého je volič zapsán v seznamu.

O voličský průkaz můžete požádat osobně nejpozději 22. května 2019 do 16:00 hodin nebo písemně tak, aby byla žádost doručena obecnímu úřadu nejpozději 17. května 2019 v 16:00 hodin.

Písemná žádost musí být opatřena úředně ověřeným podpisem voliče nebo zaslána v elektronické podobě prostřednictvím datové schránky, nestačí pouhý e-mail.

Je možné volit i v zahraničí?

V případě, že budete v době voleb mimo Českou republiku, nemůžete volit do Evropského parlamentu české kandidáty.

Pokud žijete v jiném členském státě EU, kde máte přechodný nebo trvalý pobyt, můžete volit kandidáty této země. Musíte ale splnit tamní podmínky pro výkon volebního práva a včas se zapsat do seznamu voličů dané země. Podmínky pro konkrétní zemi najdete zde.

Voleb do Evropského parlamentu se není možné zúčastnit ze státu, který není členem Evropské unie.

Kde získat další informace?

Na webu evropske-volby.eu najdete informace o hlasování, novinky a výsledky evropských voleb. Aktuální informace týkající se voleb v České republice jsou k dispozici na stránkách ministerstva vnitra zde.

Užitečné informace a další materiály k nadcházejícím volbám naleznete také na stránkách Evropského parlamentu zde.

Jak jinak se lze zapojit?

Můžete se zaregistrovat na stránce tentokratbuduvolit.eu a dát tak najevo, že půjdete k evropským volbám. Zároveň můžete přesvědčit svou rodinu a přátele, aby se voleb zúčastnili. K tomu slouží mimo jiné speciální odkaz, který je možné sdílet na sociálních sítích a pomocí nějž zjistíte, kolik lidí se vám podařilo přesvědčit.

Autor: Tereza Chlebounová, Euroskop

EU± // Evropská digitální agenda

Digitální ekonomika je jednou z nejrychleji se rozvíjejících oblastí lidské činnosti. Pandemie covidu-19 z tohoto hlediska hrála zásadní roli a je vysoce pravděpodobné, že přechod do virtuálního světa bude nadále

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

👉 Již v sobotu se od 17:30 v prostorách Fakulty sociálních studií v Brně uskuteční akce s názvem Česko tváří Evropy: veřejná diskuse k předsednictví České republiky v Radě EU. Pozvání do diskuse přijali:
➡ Michaela Šojdrová, poslankyně Evropského parlamentu
➡ Markéta Pitrová, docentka na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií na FSS MU
➡ Jan Jakovljevič, Oddělení pro komunikaci předsednictví ČR v Radě EU

Těšíme se na vás spolu s Kancelář Evropského parlamentu, Europe Direct Brno, Eurocentrum Brno a Evropské příležitosti pro mladé!
... Zobrazit víceZobrazit méně

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.