Petříček otevřel konzulát v Manchesteru pro Čechy po brexitu

20.03.2019
Euroskop, čtk

Ministr zahraničí Tomáš Petříček v úterý otevřel český generální konzulát v Manchesteru, který má pomoci českým občanům i firmám v nejisté době odchodu Británie z Evropské unie. Druhé české diplomatické zastoupení v Británii bude podle něho přínosem pro krajany žijící v severní Anglii. Zároveň má pomoci českým společnostem udržet se na britském trhu i po brexitu.

„I po odchodu Británie z Evropské unie chceme udržovat dobré vztahy, máme zájem rozvíjet spolupráci například v oblasti inovací,“ řekl Petříček novinářům při otevření konzulátu. Právě Manchester a okolí je důležitou průmyslovou oblastí, kde sídlí vědecká a inovativní centra.

Ministr dodal, že kolem odchodu panuje velká nejistota a unijní země včetně Česka čekají na další krok vlády v Londýně.

„Možnost prodloužení (procesu odchodu) je na stole, ale Evropská rada (vrcholná schůzka EU) zasedá za pár dní a bude důležité, aby Británie předtím řekla, co od Evropské unie očekává,“ podotkl Petříček s odkazem na čtvrteční začátek unijního summitu v Bruselu. Česko podle něho nic nemění na stanovisku, že v případném schvalování odkladu brexitu, s nímž musí souhlasit všech 27 zbývajících členských zemí, nebude klást překážky.

V Británii žije odhadem okolo 100.000 Čechů. Londýnskému velvyslanectví odlehčí konzulát například při vyřizování žádostí o české občanství u potomků českých přistěhovalců, kteří se obávají, že přijdou o některá svá práva po odchodu Británie z EU. České občanství jim zajistí například jednodušší cestování po unijních zemích.

Podle generálního konzula Iva Losmana budou moci lidé vyřizovat v Manchesteru například cestovní pasy či matriční dokumenty. Londýn také už nebude jediným místem, kde půjde na dálku vhodit hlas při českých volbách.

Podle Petříčka bude mít konzulát na starosti severní Anglii, Skotsko a Severní Irsko. Nové diplomatické zastoupení má zejména zpočátku vyřizovat dotazy českých občanů o tom, jak to bude s jejich statusem po brexitu.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.