Nový web Brexitinfo.cz – vše, co jste chtěli vědět o brexitu


Tereza Chlebounová, Euroskop, 7. 3. 2019

Co bude brexit znamenat pro běžné občany nebo třeba podnikatele? Jaký je poslední vývoj jednání o vystoupení Británie z Evropské unie? A lze ještě brexit zvrátit? Všechny důležité informace o chystaném odchodu Spojeného království z EU najdete pohromadě na nově spuštěném portálu Brexitinfo.cz!

Občané Spojeného království rozhodli v referendu v červnu 2016 o vystoupení své země z Evropské unie. Následně byla zahájena jednání o podobě takzvaného brexitu a o nastavení budoucích vzájemných vztahů mezi Británií a EU. Předpokládané datum odchodu Británie bylo stanoveno na 29. března 2019. Byť došlo k uzavření dohody, která zpravuje podmínky vystoupení, již na podzim minulého roku, doposud nebyla schválena ze strany Velké Británie.

Nově spuštěný vládní portál Brexitinfo.cz usnadňuje orientaci v tomto více než dva roky trvajícím procesu. Na jednom místě shromažďuje přehledně všechny důležité informace, dokumenty a odpovědi na nejčastější otázky týkající se brexitu.

Nově spuštěný portál Brexitinfo.cz nabízí souhrn nejdůležitějších informací k brexitu.

Nově spuštěný portál Brexitinfo.cz nabízí souhrn nejdůležitějších informací k brexitu. Zdroj: Audiovizuální služba Evropské komise.

Jaký je aktuální vývoj jednání o brexitu?

Brexitinfo sleduje aktuální vývoj jednání o vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Nejdůležitější aktuality o brexitu jsou seřazeny chronologicky a sahají zpětně až k 23. červnu 2016, tedy dni, kdy se Britové rozhodli EU opustit.

Portál nabízí přehled základních informací o brexitu – rekapituluje příčiny i klíčové události celého procesu a shrnuje, jak vyjednávání o vystoupení z EU probíhají a kdo je vede. Vysvětluje také klíčové pojmy, jako je přechodné období, dohoda o vystoupení nebo článek 50 Smlouvy o Evropské unii.

Co nás čeká v případě (ne)schválení dohody o vystoupení?

Brexitinfo se věnuje také budoucnosti Británie a Evropské unie a představám obou stran o vzájemných vztazích po brexitu, a to včetně pohybu osob.

Server zodpovídá časté dotazy o tom, co bude následovat po brexitu. Pracuje přitom jak se scénářem, že se před odchodem Spojeného království podaří dojednat dohodu o vystoupení, tak s brexitem bez dohody. Zaměřuje se například na postavení českých občanů v Británii, dopady na podnikatele, vývoz a dovoz zboží, dopravu, cestování, nákupy na internetu či koordinaci sociálních služeb.

Na portálu Brexitinfo najdete odkazy na texty týkající se dohody o vystoupení Británie z EU a další dokumenty, včetně infografiky znázorňující chronologicky proces brexitu. Server nabízí také řadu odkazů na další zdroje informací na úrovni České republiky, Spojeného království i Evropské unie.

Autor: Tereza Chlebounová, Euroskop

EU± // Evropská digitální agenda

Digitální ekonomika je jednou z nejrychleji se rozvíjejících oblastí lidské činnosti. Pandemie covidu-19 z tohoto hlediska hrála zásadní roli a je vysoce pravděpodobné, že přechod do virtuálního světa bude nadále

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

👉 Již v sobotu se od 17:30 v prostorách Fakulty sociálních studií v Brně uskuteční akce s názvem Česko tváří Evropy: veřejná diskuse k předsednictví České republiky v Radě EU. Pozvání do diskuse přijali:
➡ Michaela Šojdrová, poslankyně Evropského parlamentu
➡ Markéta Pitrová, docentka na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií na FSS MU
➡ Jan Jakovljevič, Oddělení pro komunikaci předsednictví ČR v Radě EU

Těšíme se na vás spolu s Kancelář Evropského parlamentu, Europe Direct Brno, Eurocentrum Brno a Evropské příležitosti pro mladé!
... Zobrazit víceZobrazit méně

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.