Radě budou prezentovány priority rumunského předsednictví

07.01.2019
Úřad vlády

Na Radě pro obecné záležitosti budou 8. ledna 2019 krátce představeny priority následujícího rumunského předsednictví v Radě EU na období od 1. ledna 2019 do 30. června 2019. Rumunsko tvoří nové předsednické trio s Finskem a Chorvatskem, program a priority Rumunska tedy částečně vycházejí z osmnáctiměsíčního společného programu celého tria.

Pro své předsednictví Rumunsko formulovalo čtyři, poměrně široce definované, prioritní oblasti. Jsou jimi: Sbližující se Evropa, Bezpečnější Evropa, Evropa jako mezinárodní aktér a Evropa společných hodnot.

V rámci první oblasti bude hlavním cílem rumunského předsednictví napomoci co největší ekonomické konvergenci členských států EU. V případě druhé priority se bude Rumunsko věnovat otázce vnitřní bezpečnosti, správě vnějších hranic a správnému fungování Schengenského prostoru. V třetí oblasti bude kladen důraz na rozvíjení obranných schopností EU a rozšiřovací proces se zeměmi západního Balkánu.

Poslední prioritou a leitmotivem celého rumunského předsednictví je koheze a sdílení společných evropských hodnot jako jsou rovnost, svoboda, solidarita nebo lidská důstojnost. Rumunsko tomu chce napomoci bojem proti diskriminaci, xenofobii, rasismu a antisemitismu. Dalším cílem je obnovení důvěry občanů v EU.

Autor: Euroskop

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🏛️ V Brně začalo modelové zasedání institucí EU ➡️ Celkem 50 středoškolských studentů z ČR a Slovenska čeká čtyřdenní program skládající se ze simulace legislativního procesu EU a diskusí s odborníky na různá témata spojena s evropskými záležitostmi 🇪🇺

https://euroskop.cz/2023/01/26/v-brne-zacalo-modelove-zasedani-instituci-eu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.