Spotřebitelé v listopadu 2018

10.12.2018
Euroskop

EU usiluje o větší bezpečnost výrobků uváděných na trh

  • Členské státy podpořily posílení bezpečnosti výrobků uváděných na trh EU

Krátce…

EU usiluje o větší bezpečnost výrobků uváděných na trh

  • Stále větší počet nelegálních a nevyhovujících výrobků na trhu narušuje hospodářskou soutěž.

  • Hlavním cílem této iniciativy je poskytnout pobídky podnikům, zintenzivnit kontroly souladu s předpisy a podpořit užší přeshraniční spolupráci mezi donucovacími orgány.

Coreper 23. 11. 2018 dohodl na postoji Rady k novému nařízení, které má zajistit, aby výrobky uváděné na trh EU byly v souladu s pravidly EU pro bezpečnost a ochranu životního prostředí. Navzdory bezpečnostním pravidlům existuje dosud na trhu příliš mnoho nebezpečných a nezákonných výrobků. Ze zkontrolovaných výrobků až 32 % hraček, 58 % elektroniky, 47 % stavebních výrobků nebo 40 % osobních ochranných prostředků nesplňuje požadavky týkající se bezpečnosti nebo spotřebitelských informací podle právních předpisů EU. Hlavním cílem této iniciativy je poskytnout pobídky podnikům, zintenzivnit kontroly souladu s předpisy a podpořit užší přeshraniční spolupráci mezi donucovacími orgány. Tato iniciativa by měla zkonsolidovat stávající rámec činností v oblasti dozoru nad trhem; podpořit společná opatření orgánů dozoru nad trhem z několika členských států a zlepšit výměnu informací a podpořit koordinaci programů dozoru nad trhem; vytvořit posílený rámec pro kontrolu výrobků vstupujících na trh Unie a pro zlepšení spolupráce mezi orgány dozoru nad trhem a celními orgány. Dle hodnocení stále větší počet nelegálních a nevyhovujících výrobků na trhu narušuje hospodářskou soutěž a ohrožuje spotřebitele. Mnoho hospodářských subjektů nedodržuje pravidla buď proto, že o nich neví, anebo úmyslně, aby získaly konkurenční výhodu. Zejména v případě elektronického obchodování mají orgány dozoru nad trhem velké potíže vysledovat nevyhovující výrobky dovážené do EU a označit odpovědný subjekt v rámci své jurisdikce. Navrhované nařízení by mělo vnitrostátním orgánům pomoci zlepšit kontroly výrobků vstupujících na trh EU. Vzhledem k tomu, že 30 % zboží v EU pochází z dovozu, navrhuje Komise posílení kontrol v přístavech a na vnějších hranicích. Rada nyní zahájí jednání s EP s cílem dosáhnout rychlého přijetí navrhovaného nařízení. Nařízení o dodržování předpisů a prosazování je součástí tzv. balíku týkajícího se zboží, který obsahuje rovněž návrh nařízení EP a Rady o vzájemném uznávání zboží, které je zákonně uváděno na trh v jiném členském státě.

Týden v EU od 21. do 27. listopadu

Úvodník Bek ladí Evropu Evropský semestr Návrh tržního korekčního mechanismu pro zemní plyn Zasedání Rady pro zemědělství Zasedání Rady pro energetiku Zasedání Rady pro obchod Plenární zasedání Schválené rámcové pozice…

Snížení rizika katastrof

Rada dnes schválila závěry požadující proaktivní a předvídavou reakci na krizi . Degradace životního prostředí a změna klimatu, ruská útočná válka proti Ukrajině a pandemie COVID-19, to vše prokázalo propojený a systémový…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Úřad vlády se letos poprvé zapojil do Světového dne štědrosti a dobrých skutků Giving Tuesday Česko. Uspořádal zaměstnaneckou sbírku oblečení pro Oděvní banka a její výtěžek předala vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková zástupcům Klub svobodných matek.

Sbírka ve Strakově akademii probíhala celý týden od pondělí 21. listopadu do pondělí 28. listopadu a zaměstnanci Úřadu vlády věnovali zhruba 500 kg oblečení, které už sami či v rámci rodiny neunosí, ale pomůže někomu dalšímu.

💬„Zejména v poslední dny bylo na sbírkovém místě hodně rušno, protože lidé donášeli oblečení na poslední chvíli. Jsem moc ráda, že naše výzva pomoci ošacením Klubu svobodných matek vyvolala tak pozitivní reakci a že se do sbírky zapojilo hodně zaměstnanců Úřadu vlády i s jejich rodinami,“ uvedla vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková.

Celkem třiatřicet pytlů oblečení, nejvíce dámského a dětského, si ve Strakově akademii na Giving Tuesday převzala projektová manažerka Klubu svobodných matek Andrea Kaňáková. Sesbírané množství pomůže zhruba stovce neúplných rodin.
... Zobrazit víceZobrazit méně

Úřad vlády uspořádal sbírku pro Oděvní banku u příležitosti @GivingTuesdayCZ.
„Jsem moc ráda, že naše výzva pomoci ošacením Klubu svobodných matek vyvolala tak pozitivní reakci a že se do sbírky zapojilo hodně zaměstnanců i s rodinami,“ uvedla @J_Havelkova.https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/urad-vlady-usporadal-zamestnaneckou-sbirku-obleceni-pro-odevni-banku-u-prilezitosti-giving-tuesday-201264/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.