Projekty PESCO, 10. díl: Systém strategického velení a řízení pro mise SBOP


Petr Pospíšil, Euroskop, 31.8.2018

Nedostatkem v obranné politice Evropské unie vždy bylo nedostatečné rozvinutí struktur pro velení a řízení. Toto má napravit další z projektů PESCO, jejichž profily vám na stránkách Euroskopu postupně přinášíme.

Projekt se jmenuje „Systém strategického velení a řízení pro mise Společné bezpečnostní a obranné politiky (SBOP)“, v angličtině „Strategic Command and Control (C2) System for CSDP Missions“. Roli vedoucího státu tohoto projektu má Španělsko a spolu s ním čtveřici účastnických zemí tvoří Německo, Itálie a Portugalsko.

Cílem projektu je zkvalitnit strategické řízení a velení misí realizovaných v rámci Společné bezpečnostní a obranné politiky Evropské unie. Realizace projektu by měla vést k posílení vojenských rozhodovacích procedur při operacích SBOP, dále zlepšit plánování misí a koordinaci unijních vojenských sil.

Zlepšení komunikace díky novým technologiím

V jakých konkrétních elementech má projekt systému „C2″ (zkratka označující velení a řízení – z anglického command and control) přinést očekávanou evropskou přidanou hodnotu? Nejviditelnější posun bude umožněn novými technologiemi. Pracovníci na různých úrovních velitelské struktury získají rozšířené možnosti komunikace díky novým informačním kanálům, platformám a prostředkům.

Má být například vyvinut speciální informační systém, který bude sloužit potřebám velení a řízení při misí SBOP. Vyvinuty mají být i další nástroje a podpůrné mechanismy, které velitelům pomohou v jejich strategické činnosti a zahrnují oblasti jako je zpravodajská činnost, logistika a supervize.

Autor: Petr Pospíšil, Euroskop

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Zapojení mladých lidí do tvorby politik a reflexe Konference o budoucnosti Evropy 🙋‍♀️🇪🇺 To jsou témata, na která se zaměří český virtuální side-event v rámci Politického fóra na vysoké úrovni v NY. Událost můžete sledovat online od 13:30 SEČ (7:30 EST) ➡️ https://facebook.com/events/s/youth-as-the-driving-force-for/3234552053477536/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.