Tereza Chlebounová, Euroskop, 3. 8. 2018
V roce 2017 se v Evropské unii vyrobilo přes 41 miliard litrů alkoholického piva. Na každého obyvatele EU by tak připadlo skoro 81 litrů piva na rok. Vyplývá to z údajů statistického úřadu Eurostat, které byly zveřejněny k dnešnímu Světovému dni piva. Největším producentem piva je Německo, Česká republika skončila na 8. místě.
Produkce piva se loni oproti roku 2016 zvýšila, a to o 2,5 miliard litrů. Ve státech EU bylo také loni vyrobeno téměř 900 milionů litrů nealkoholického piva, které obsahovalo buď méně než 0,5 % alkoholu nebo žádný alkohol. Nealkoholické pivo tak tvořilo zhruba 2 % celkové pivní produkce.
Na Německo připadá 20 % produkce evropského piva
Titul největšího producenta alkoholického piva v EU drží jednoznačně Německo. V roce 2017 vyrobilo 8,1 miliard litrů piva. To znamená, že každé páté alkoholické pivo pocházející z Evropské unie, bylo vyprodukováno v Německu.
Dvě třetiny veškeré pivní produkce má na svém kontě šest států EU. Za Německem se s odstupem umístila Británie s 5,5 mld litrů (14 % produkce v EU), následuje Polsko s 4 mld litrů (10 %), Nizozemsko s 3,9 mld litrů (9 %), Španělsko s 3,6 mld litrů (9 %) a Belgie s 2,4 mld litrů (6 %).
Největší producenti alkoholického piva v EU v roce 2017 (v miliardách litrů). Zdroj: Eurostat, Evropská komise
ČR je 3. největším výrobcem nealkoholického piva
Česká republika obsadila osmou příčku – v roce 2017 vyprodukovala 1,8 miliard litrů alkoholického piva (4,5 %). V produkci nealkoholického piva skončila už na třetím místě, hned za Německem a Španělskem.
Rekordní nárůst produkce alkoholického piva zaznamenalo Nizozemsko, které ho loni vyrobilo téměř dvojnásobek (o 48 %) oproti roku 2016. Zvýšení produkce bylo patrné také v Británii (o 14 %) a Portugalsku (11 %). V České republice naopak produkce mírně poklesla.
Česká republika má v EU silnější pozici jako producent nealkoholického piva, než toho s alkoholem. Jeho produkce loni ve srovnání s rokem 2016 stoupla zhruba o 13 %. Zdroj: Pixabay.com
Z mimoevropských piv je nejoblíbenější mexické
Nizozemsko se také v roce 2017 stalo největším exportérem alkoholického piva ze všech zemí Unie. Do zahraničí jej vyvezlo 1,9 miliard litrů. Předběhlo tak Belgii i Německo, které na export vyčlenily shodně 1,6 mld litrů.
Hlavní exportní destinací mimo země EU byly Spojené státy, kam v roce 2017 putovalo 31 % veškeré produkce piva ze států EU určené pro mimoevropské trhy. Mezi další významnější exportní cíle patřila Čína (15 %), Kanada (6 %), Jižní Korea (5 %), Rusko (4 %), Švýcarsko, Austrálie a Taiwan (shodně 3 %).
Evropané nemají ve zvyku příliš dovážet pivo ze států mimo Evropskou unii. Importu vévodí jednoznačně Mexiko, odkud pochází více než polovina (52 %) piva dováženého ze zemí mimo EU. Relativně oblíbené je také srbské (12 %) nebo americké pivo (10 %). Do Evropy putuje ale i pivo z Běloruska, Číny, Ukrajiny, Ruska nebo Thajska.
Autor: Tereza Chlebounová, Euroskop
🌍 Shrnuli jsme pro vás pravidelný přehled nelegální migrace do EU, který zpracovává agentura Frontex. V prvních dvou měsících roku 2023 se počet nelegálních překročení hranic zvýšil na 28 130, což je zhruba stejný počet jako ve stejném období loňského roku. Nejaktivnější zůstávají trasy přes centrální Středomoří a západní Balkán ⤵️
... Zobrazit víceZobrazit méně
Přehled nelegální migrace do EU v roce 2023 - Euroskop
euroskop.cz
Podívejte se na pravidelný přehled nelegální migrace do EU, který zpracovává agentura Frontex. V prvních dvou měsících roku 2023 se počet nelegálních překročení hranic zvýšil na 28...