Komise zveřejnila návrh dohody o přechodném období po brexitu


Euroskop, čtk, 8. 2. 2018

Evropská komise včera zveřejnila svůj návrh znění paragrafů budoucí dohody mezi Evropskou unií a Británií, které se týkají přechodného období po brexitu vyžadovaného britskou stranou. V úterý pětistránkový dokument dostaly k dispozici členské země. Materiál, ze kterého už v úterý citovala některá média, v zásadě opakuje směrnice, které minulý týden daly státy bloku k jednáním o přechodném období unijnímu vyjednávači Michelu Barnierovi.

Vůči britské straně je text poměrně přísný a téma „bruselských sankcí“ tak dominuje titulním stránkám řady britských deníků. EU chce mít například možnost omezit přístup Británie na svůj trh pro případ, že by v přechodném období po brexitu porušila dohodnutá pravidla.

Příslušný mechanismus by měl být přitom rychlý a umožňovat omezení britského přístupu i bez čekání na poměrně zdlouhavé rozhodování unijního soudu.

„Držte se našich pravidel, jinak uzemníme vaše letadla,“ zní titulek deníku Daily Mail. Zablokování leteckého provozu zmiňuje na prvním místě také The Times, podle nějž by za nových podmínek měla EU „bezprecedentní právní nástroje na jednostranné potrestání Británie, pakliže poruší pravidla přechodného období“. „EU se stále pokouší vládnout Británii,“ objevilo se ve výrazné úpravě na titulní stránce Daily Express.

Přechodné období pravděpodobně do konce roku 2020

Británie odejde z EU na konci března 2019. Londýn však požádal o dojednání přechodného období, které by mělo skončit zřejmě na konci roku 2020. Ostatních 27 zemí unie na diskusi v tomto směru kývlo.

Svému vyjednávači Barnierovi ale unijní státy daly poměrně přesné podmínky, jak by přechodné období mělo vypadat. Británie by po jeho dobu měla přístup na unijní trh, musela by ale plně uznávat evropské právo, včetně rozhodnutí soudu EU.

Jako stát mimo EU už by ale neseděla v žádných orgánech bloku a nepodílela by se na jeho rozhodování.

Otázka bezcelní zóny a jednotného trhu během

Londýn k novému návrhu o pravidlech přechodného období pouze konstatoval, že jde o „reflexi pozic sedmadvacítky“. Zveřejnění dokumentu zastihlo kabinet Theresy Mayové v klíčovém momentu, neboť britská premiérka měla včera a dnes společně s členy speciálního výboru pro brexit vypracovat hrubé obrysy podoby vztahů Británie a EU po odchodu z bloku.

Unijní vyjednávači hájí možnost pozastavení „určitých výhod“ plynoucích z členství jako odpověď na požadavek premiérky Mayové, aby Británie mohla během přechodného období setrvat v bezcelní zóně a v jednotném trhu. „Počítat s možností sankcí pro případ porušení (dohody) je samozřejmě součástí jakékoli dohody,“ napsal na twitter Barnierův poradce Stefaan de Rynck.

Z pravdu mu dal například komentátor listu Financial Times David Allen Green, který napsal, že „dohoda postrádající tresty za její porušení není vlastně žádnou dohodou“.

Autor: Euroskop

EU± // Evropská digitální agenda

Digitální ekonomika je jednou z nejrychleji se rozvíjejících oblastí lidské činnosti. Pandemie covidu-19 z tohoto hlediska hrála zásadní roli a je vysoce pravděpodobné, že přechod do virtuálního světa bude nadále

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

👉 Již v sobotu se od 17:30 v prostorách Fakulty sociálních studií v Brně uskuteční akce s názvem Česko tváří Evropy: veřejná diskuse k předsednictví České republiky v Radě EU. Pozvání do diskuse přijali:
➡ Michaela Šojdrová, poslankyně Evropského parlamentu
➡ Markéta Pitrová, docentka na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií na FSS MU
➡ Jan Jakovljevič, Oddělení pro komunikaci předsednictví ČR v Radě EU

Těšíme se na vás spolu s Kancelář Evropského parlamentu, Europe Direct Brno, Eurocentrum Brno a Evropské příležitosti pro mladé!
... Zobrazit víceZobrazit méně

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.