Ministerstvo zveřejní, kolik Česko získalo z rozpočtu EU

31.01.2018
Euroskop, čtk

Ministerstvo financí dnes zveřejní informace o příjmech a odvodech České republiky do rozpočtu Evropské unie v roce 2017, tzv. čistou pozici. V prvním pololetí loňského roku ČR získala z rozpočtu Evropské unie o 16,7 miliardy korun více, než do něj odvedla.

ČR tak loni v pololetí obdržela z unijního rozpočtu 39,5 miliardy korun a odvedla do něj 22,8 miliardy korun. Česko zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU. Za celý předloňský rok činila tzv. čistá pozice ČR 79,6 miliardy korun.

Celkově od vstupu do EU v květnu 2004 ČR do konce loňského června zaplatila do rozpočtu EU 496 miliard korun a získala z něj 1,152 bilionu korun. Česko tak dosud získalo z EU o 656 miliard korun více, než do něj odvedlo.

Stejně na tom jsou podle posledních údajů Evropské komise z roku 2016 země, které vstoupily do EU v roce 2004 s Českem. Naopak objem odvodů nad příjmy převažuje u původních zemí EU, jako jsou Německo, Francie a Itálie.

Autor: Euroskop

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🛥️🛟 Bezpečnost na moři je jednou z hlavních priorit evropského námořního sektoru. Mnohé z nových technologií, které pomáhají dále zajistit bezpečnost cestujících a posádek, se spoléhají na data a služby generované vesmírným programem EU. Více zde ➡️ https://euroskop.cz/2022/08/12/evropska-spoluprace-pri-zajistovani-bezpecnosti-namorni-dopravy/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.