Euroskop, čtk, 22.1.2018
Německo včera udělalo důležitý krok ke vzniku další velké koalice sociální demokracie (SPD) a konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Sociální demokraté totiž na svém sjezdu v porýnském Bonnu souhlasili se zahájením koaličních rozhovorů. Merkelová jejich rozhodnutí přivítala. Vyjednávání mají začít v příštích dnech a trvat zhruba dva týdny. Obnovená koalice CDU/CSU a SPD by podle nejčastějších odhadů mohla vzniknout v březnu, jisté to ale ještě zdaleka není.
V sociální demokracii panují na pokračování velké koalice značně odlišné názory, což ukázalo i včerejší hlasování, v němž se pro zahájení koaličních rozhovorů vyslovilo 362 delegátů, a proti nim 279.
Rozhodnutí předcházela několikahodinová diskuze, v níž koaliční rozhovory prosazovalo hlavně vedení strany, a proti se stavěli zejména mladí sociální demokraté a řadoví delegáti. V jejich sporu šlo především o to, jestli SPD prosadila dost programových priorit v sondovacích rozhovorech, které koaličnímu vyjednávání předcházely, a také o to, jestli stranu účast na další velké koalici nepoškodí.
Schulz: priority SPD jsou lepší školství či zdravotnictví
Předseda strany Martin Schulz vyjádřil přesvědčení, že SPD ve vládě může zlepšovat životy lidí například v oblasti školství, zdravotnictví nebo pečovatelských služnách. Navíc podle něj sociální demokracie v dalších vyjednáváních prosadí i jiné priority, včetně snazšího slučování rodin běženců s doplňkovou ochranou.
Další důvod, proč by SPD měla být v příští vládě, vidí Schulz v evropské politice. Evropou, včetně Česka, se podle něj prohnala pravicová vlna, kterou může německá vláda se sociální demokracií zastavit.
Navíc podle něj vůbec neexistuje záruka, že v Německu nebudou posilovat strany na pravém okraji politického spektra, když SPD do vlády nepůjde.
Případnou koaliční smlouvu musí schváli vnitrostranické referendum SPD
Vyjednávání o konkrétní podobě koaliční smlouvy by mělo začít během několika dnů. Když SPD a CDU/CSU dospějí k dohodě, což má trvat zhruba dva týdny, bude ji ještě muset schválit vnitrostranické referendum sociálních demokratů.
Jeho souhlas je ale podle pozorovatelů nejistý, protože řadoví členové strany jsou k pokračování velké koalice ještě skeptičtější než delegáti, kteří hlasovali včera na sjezdu.
Pokud by sociální demokraté, jejichž dnešní krok kritizovala Levice i Alternativa pro Německo, v referendu skutečně řekli ne, dostala by se německá politika do složité situace.
Merkelová zatím případnou menšinovou vládu odmítá
Východiskem z ní by byla buď menšinová vláda CDU/CSU, kterou ale Merkelová zatím jasně odmítá, protože ji nepovažuje za stabilní, nebo předčasné volby, v nichž by už konzervativní unii také mohl vést někdo jiný než dlouholetá šéfka vlády, kterou oslabil jak výsledek CDU/CSU ve volbách, tak krach prvního vyjednávání o vládě se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými.
Vytvoření vlády ve spolkové republice ještě nikdy netrvalo tak dlouho jako po zářijových parlamentních volbách.
SPD, která v nich stejně jako CDU/CSU utrpěla výrazné ztráty, chtěla jít po hlasování původně do opozice, nakonec ale svůj názor změnila. Velká koalice Německu vládla ve dvou z posledních tří volebních období.
Autor: Euroskop
Spolu s Eurocentrum České Budějov vás zveme na besedu s Janou Hybáškovou, která proběhne v pondělí 23. května v rámci Budějovického Majálesu. Jana Hybášková má za sebou velké množství zkušeností ze zahraniční politiky. Mezi státy, ve kterých působila na pozici velvyslankyně, nalezneme např.: Slovinsko, Katar, Kuvajt, Irák a Namibii. Její vyprávění je obohaceno i o zkušenosti z Evropského parlamentu, kde získala pozici předsedkyně Delegace pro vztahy s Izraelem. V letech 2011 – 2015 působila jako velvyslankyně EU v Iráku – byla první Češkou na takto vysoké diplomatické pozici EU. ... Zobrazit víceZobrazit méně
This content isn't available right now
When this happens, it's usually because the owner only shared it with a small group of people, changed who can see it or it's been deleted.