Evropská komise chce usměrnit stavbu ruského plynovodu

06.11.2017
Euroskop, čtk

Evropská komise (EK) chce rozšířit pravidla vnitřního energetického trhu Unie i na oblasti pobřežních vod. Cílem tohoto kroku je usměrnit ruský projekt výstavby plynovodu Nord Stream 2, píše agentura Reuters.

Návrh EK je v souladu s její žádostí o mandát, kterým by ji členské státy zmocnily k jednání o projektu plynovodu s Ruskem. I kdyby totiž byly podněty Komise přijaty, všechny problémy tím vyřešeny nebudou, protože legislativa se nemůže vztahovat na část plynovodu mimo území Unie.

Komisaři budou o návrhu hlasovat ve středu. Dají-li mu zelenou, bude potřebovat ještě souhlas členských států a Evropského parlamentu. Aby mohla být pravidla uplatněna na plynovod Nord Stream 2, měla by být schválena do konce roku 2018.

Na financování projektu ruského plynárenského koncernu Gazprom se podílí pět evropských firem – německé Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Shell, rakouská OMV a francouzská Engie. Plynovodem dlouhým 1225 kilometrů má ročně proudit 55 miliard metrů krychlových plynu.

Autor: Euroskop

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Zapojení mladých lidí do tvorby politik a reflexe Konference o budoucnosti Evropy 🙋‍♀️🇪🇺 To jsou témata, na která se zaměří český virtuální side-event v rámci Politického fóra na vysoké úrovni v NY. Událost můžete sledovat online od 13:30 SEČ (7:30 EST) ➡️ https://facebook.com/events/s/youth-as-the-driving-force-for/3234552053477536/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.