24.10.2017
Euroskop, čtk
Poslanci Evropského parlamentu se dnes vyslovili proti prodloužení licence kontroverzního herbicidu glyfosát o dalších deset let. V rezoluci schválené na plenárním zasedání ve Štrasburku vyzvali, aby se látka používaná na odstraňování plevele postupně omezovala a do konce roku 2022 zcela zakázala.
Chemickou látku glyfosát, která se používá v přípravcích na odstraňování plevele, Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny označuje za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný. Látka je aktivní složkou například herbicidu Roundup společnosti Monsanto.
Evropská komise před časem navrhla prodloužit licenci glyfosátu o dalších deset let. Europoslanci dnes ale schválili většinou 355 hlasů nezávaznou rezoluci, ve které požadují úplný zákaz používání látky do konce roku 2022. Co nejdříve chtějí také zakázat po celé Evropě používání glyfosátu před sklizní.
O zákazu glyfosátu rozhodne Komise a členské státy
Konečné slovo při prodloužení licence, která vyprší v polovině prosince, nebudou mít europoslanci, ale Evropská komise a členské státy EU. Ve středu by měl o zákazu glyfosátu jednat výbor odborníků unijních zemí. Česká republika v zastoupení ministerstva zemědělství zatím vždy hlasovala pro další neomezené používání.
„Je to poprvé v historii, kdy Evropský parlament či jakýkoli orgán tohoto typu řekl, že je potřeba s používáním této látky skončit,“ řekl ČTK a ČRo po hlasování europoslanec Pavel Poc, který je autorem námitky k návrhu Evropské komise o prodloužení licence. Ačkoli je schválená rezoluce nezávazná, je důležitým signálem vůči členským státům, které podle Poce odmítají demokratickou kontrolu nad autorizací chemických látek. Úplný zákaz glyfosátu by podle Poce neměl na zemědělce příliš velký dopad.
Autor: Euroskop
Spolu s Eurocentrum České Budějov vás zveme na besedu s Janou Hybáškovou, která proběhne v pondělí 23. května v rámci Budějovického Majálesu. Jana Hybášková má za sebou velké množství zkušeností ze zahraniční politiky. Mezi státy, ve kterých působila na pozici velvyslankyně, nalezneme např.: Slovinsko, Katar, Kuvajt, Irák a Namibii. Její vyprávění je obohaceno i o zkušenosti z Evropského parlamentu, kde získala pozici předsedkyně Delegace pro vztahy s Izraelem. V letech 2011 – 2015 působila jako velvyslankyně EU v Iráku – byla první Češkou na takto vysoké diplomatické pozici EU. ... Zobrazit víceZobrazit méně
Obsah teď není dostupný
Když se to stane, obvykle je to kvůli tomu, že vlastník obsah sdílel jen s malou skupinou lidí, změnil nastavení soukromí, nebo byl obsah odebrán.