Europoslanci vyzvali Norsko k ukončení komerčního lovu velryb

13.09.2017
Euroskop, čtk

Europoslanci přijali rezoluci proti norskému lovu velryb. Vyzvali v ní země EU, aby zajistily, že Norsko přestane s komerčním lovem velryb. Europoslanci chtějí také, aby maso velryb neprocházelo přístavy EU.

Poslanci v rezoluci, přijaté v úterý na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku, apelují na Norsko, aby ukončilo komerční lov velryb. Připomněli, že už od roku 1986 platí moratorium na lov velryb vydané Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC). Norsko ale toto moratorium od roku 1993 nedodržuje a podle EP přes zákaz zabilo už přes 13.000 velryb.

Europoslanci vyzvali členské země EU, aby připravily opatření proti transportu velrybího masa přes přístavy unie, případně ho i zakázaly. Europoslanci požádali Evropskou komisi, aby jim poskytla data, kolik velrybího masa jde přes přístavy EU. Podle nevládních organizací norský export velrybího masa v posledních letech značně vzrostl.

Norsko se moratoriem IWC necítí být vázáno a v komerčním lovu pokračuje. Nicméně samo stanoví kvóty pro lov velryb, které ale podle údajů Evropského parlamentu v posledních letech zvýšilo. Zatímco v roce 2016 stanovilo strop 880 velryb, pro letošek vydalo kvótu na lov až 999 velryb.

Autor: Euroskop

Jak vesmírný program EU pomáhá v oblasti Arktidy?

Polární regiony jsou jednou z oblastí, kde je změna klimatu, která ovlivňuje celou zeměkouli, zvláště výrazná. Zejména oblasti Arktidy proto věnuje zvýšenou pozornost i integrovaný vesmírný programu EU, díky kterému má

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

V dalším díle podcastu Věcně o Evropě si můžete poslechnout rozhovor s tiskovým mluvčím ministra pro evropské záležitosti @MikulasBek Markem Zemanem. Jak chce vést komunikaci o Evropské unii? Co očekává od předsednictví ČR v Radě EU? Jak sám vnímá EU? ➡️ https://euroskop.cz/2022/05/11/vecne-o-evrope-marek-zeman-o-komunikaci-o-evropskych-zalezitostech/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.