V Brně byl zahájen nový ročník projektu Rozhoduj o Evropě


Michael Murad, EUTIS, 6. 12. 2016

O uplynulém víkendu byl v Brně zahájen nový ročník projektu Rozhoduj o Evropě. Od pátku 25. listopadu do neděle 27. listopadu 2016 se na mezinárodním setkání mládeže zapojila dvacítka mladých lidí z celé České republiky a Slovenska do řady vzdělávacích aktivit a diskusí s odborníky či politiky.

Hned od prvního dne si účastníci prostřednictvím metod neformálního vzdělávání rozšiřovali své povědomí o Evropské unii a aktuálních evropských otázkách. Na úvodní aktivitu, simulaci politické debaty čtyř fiktivních stran s odlišným pohledem na členství České republiky a Slovenska v Evropské unii, navázala diskuse s Angelikou Gergelovou z brněnského Eurocentra a Vladimírem Hanáčkem, předsedou Mladých lidovců.

V sobotu se účastníci setkání rozdělili do tří skupin a dostali za úkol prezentovat ostatním historii evropské integrace, instituce Evropské unie a proces přistupování České republiky a Slovenska, který je pro většinu účastníků již dávnou minulostí.

Studenti v rolích ministrů

Součástí programu bylo též simulované jednání Rady Evropské unie věnované zřízení Evropské pohraniční a pobřežní stráže, v jehož rámci se studenti vžili do rolí ministrů jednotlivých států. Téma jednání si sami před příjezdem do Brna vybrali hlasováním z více možností. Studenti v roli ministrů měli k této nové formě spolupráce na zajištění bezpečnosti hranic EU řadu kritických připomínek, nakonec ji však hlasováním odsouhlasili.

Sobotní odpoledne se neslo ve znamení strukturovaného dialogu s mládeží za účasti Barbory Antonové (Žít Brno), Simony Petrík (nezávislá poslankyně Národní rady SR), Redy Ifraha (Topaz) a Michala Hamana (Centrum pre európsku politiku). Ve čtyřech skupinách se diskutovalo o tom, jak naplnit v České republice a na Slovensku doporučení z Evropské konference mládeže (ta se uskutečnila v Košicích v říjnu 2016). S těmito doporučeními bude dále pracovat Národní pracovní skupina pro strukturovaný dialog s mládeží.

Projekt Rozhoduj o Evropě

Projekt dále pokračuje

V neděli byl program setkání zakončen debatou ve formátu “World Café”, během níž měli účastníci možnost vyjádřit se např. k otázce přibližování národní i evropské politiky mladým lidem či k evropským tématům, která zajímají jejich vrstevníky.

Představeny byly i možnosti dalšího zapojení účastníků setkání do nadcházejících fází projektu, kdy bychom se rádi se všemi účastníky setkání mládeže opět setkali.

Hlavním cílem projektu Rozhoduj o Evropě je přispět ke zvýšení účasti mladých lidí na veřejném dění, zejména s ohledem na dění celoevropské, a zároveň je zapojit do dialogů o politice a společenských otázkách. Projekt Rozhoduj o Evropě bude pokračovat od ledna příštího roku sérií regionálních seminářů v ČR i na Slovensku a vyvrcholí týdenní simulací zasedání evropských institucí v září příštího roku.

Projekt byl podpořen z programu Erasmus+. Partnery jsou Konrad Adenauer Stiftung, Eurocentra, Národní pracovní skupina pro strukturovaný dialog s mládeží a Katedra politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Dalším partnerem projektu Rozhoduj o Evropě je v letošním roce také Zastoupení Evropské komise v ČR a síť informačních středisek Europe Direct.

Autor: Michael Murad, EUTIS

Týden v EU – 9. – 15. května

Úvodník Summit EU—Japonsko Akční plán EU—Ukrajina Balíček o právech dětí Korporátní zdanění Bezemisní silniční doprava Závěr Konference o budoucnosti Evropy Schválené rámcové pozice Program evropský institucí Stáhněte si Newsletter SEZ

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. Programové menu tento týden zahrnuje akce o životním prostředí, výzkumu

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
17 h
Euroskop.cz

Věda, výzkum a inovace jsou klíčovými tématy pro Jihomoravský kraj. Zásadními jsou v tomto směru vysoké školy i výzkumná centra. Počet firem realizující vlastní výzkum a vývoj řadí Jihomoravský kraj do popředí v rámci celé České republiky. Jaké jsou výzvy v této oblasti, kterým čelí výzkumníci Jihomoravského kraje/ČR? Jaká je naše pozice ve srovnání s ostatními členy EU? Jaké budou priority v této oblasti během předsednictví České republiky v radě EU? Právě o tom a o dalších otázkách spojených s výzkumem, vývojem a inovacemi budou dnes diskutovat naši hosté z akademické sféry i praxe! ... Zobrazit víceZobrazit méně

Jak je na tom česká krajina? Jaké výzvy před námi stojí v oblasti její ochrany? A jaké konkrétní projekty se realizují proto, abychom byli schopni čelit změně klimatu? Přečtěte si reportáž z předposlední debaty k #CZPRES organizované Eurocentrem Olomouc ⤵️ https://euroskop.cz/2022/05/15/debata-v-ramci-priprav-na-ceske-predsednictvi-ochrana-lesu-vod-a-tradicni-ceske-krajiny/1

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.