08.08.2016
Euroskop
Brexit byl projednáván poslanci EP a čelními představiteli EU, Komise opětovně řešila stav právního státu v Polsku a vydala k němu doporučení, O Brexitu by měl vyjednávat bývalý místopředseda Komise a bývalý francouzský ministr
|
Krátce…
Brexit byl projednáván poslanci EP a čelními představiteli EU
Poslanci EP 5. 7. 2016 diskutovali společně s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a předsedou Komise Jean-Claudem Junckerem o vystoupení Velké Británie z EU. Donald Tusk očekává, že nová britská vláda by měla předložit formální oznámení co nejdříve a že do té doby nebudou probíhat žádná jednání mezi oběma stranami. Jean-Claude Juncker kritizoval příznivce Brexitu a ohradil se zejména vůči tomu, že neměli připravený žádný plán. Vedoucí skupiny EPP Manfred Weber uvedl, že je důležité, aby Brexit nezpůsobil politický chaos v Londýně. Vedoucí skupiny S&D Gianni Pittella pochválil Evropskou radu, že se nenechá vydírat a zdůraznil, že pokud bude chtít Velká Británie získat přístup na jednotný trh, bude také muset akceptovat svobodu pohybu osob. Předseda ECR Syed Kamall uvedl, že výsledek referenda je výzvou pro EU a vedoucí představitelé Unie by měli současnou situaci využít jako příležitost pro opětovné navázaní vztahu s občany a snahu o transparentnější EU.
Komise opětovně řešila stav právního státu v Polsku a vydala k němu doporučení
Komise 27. 7. 2016 přijala doporučení na podporu právního státu v Polsku a sumarizovala přetrvávající obavy. Po přijetí stanoviska o situaci v Polsku ze dne 1. 6. 2016 polský parlament přijal 22. 7. 2016 nový zákon o ústavním soudu (více v příspěvku „Polsko by mělo plnit doporučení Benátské komise“, Institucionální záležitosti v červnu 2016). Podle opozice ovšem nový zákon ignoruje doporučení expertů z Benátské komise a v podstatě nic neřeší. Komise se domnívá, že u nového zákona lze určitá zlepšení zaznamenat, zejména ve srovnání se zákonem z prosince 2016, přetrvává ovšem řada nedostatků a obav např. týkajících se zveřejňování rozsudků. Předložené doporučení stanovuje důvody, proč dle Komise stále existuje systémové ohrožení právního státu v Polsku a Komise v něm doporučuje, aby byly respektovány a implementovány rozsudky ústavního soudu z prosince 2015 a publikovány rozsudky z března 2016. Ústavní soud by měl mít právo přezkoumat slučitelnost nového zákona před jeho vstupem v platnost. Komise také deklarovala, že je i nadále připravena usilovat o konstruktivní dialog s polskou vládou a je ochotna v případě potřeby polské vládě pomoci.
O Brexitu by měl vyjednávat bývalý místopředseda Komise a bývalý francouzský ministr
Předseda Komise Jean-Claude Juncker 27. 7. 2016 jmenoval Michaela Barniera, bývalého místopředsedu Komise a bývalého francouzského ministra, vedoucím skupiny pro vyjednávání o vystoupení Velké Británie podle čl. 50 Smlouvy o EU. Funkce by se měl ujmout od 1. 10. 2016 a měl by podávat zprávy o jednání přímo předsedovi Komise. V souladu se zásadou „žádná vyjednávání bez oficiálního oznámení vystoupení“ by měla být úkolem hlavního vyjednavače v nadcházejících měsících příprava jednání. Jakmile bude proces podle čl. 50 spuštěn, měl by mít hlavní vyjednavač potřebné kontakty jak s britskými orgány, tak se všemi ostatními partnery EU a členských států.
Spolu s Eurocentrum České Budějov vás zveme na besedu s Janou Hybáškovou, která proběhne v pondělí 23. května v rámci Budějovického Majálesu. Jana Hybášková má za sebou velké množství zkušeností ze zahraniční politiky. Mezi státy, ve kterých působila na pozici velvyslankyně, nalezneme např.: Slovinsko, Katar, Kuvajt, Irák a Namibii. Její vyprávění je obohaceno i o zkušenosti z Evropského parlamentu, kde získala pozici předsedkyně Delegace pro vztahy s Izraelem. V letech 2011 – 2015 působila jako velvyslankyně EU v Iráku – byla první Češkou na takto vysoké diplomatické pozici EU. ... Zobrazit víceZobrazit méně
This content isn't available right now
When this happens, it's usually because the owner only shared it with a small group of people, changed who can see it or it's been deleted.