Komise navrhla pokutu Španělsku a Portugalsku za schodek

08.07.2016
Euroskop, čtk

Evropská komise zahájila disciplinární řízení proti Španělsku a Portugalsku za příliš vysoké rozpočtové deficity v letech 2014 a 2015. Obě země komise doporučila potrestat pokutou, popřípadě zastavením přílivu peněz z evropských fondů, o doporučení Bruselu rozhodnou ministři financí zemí Evropské unie na zasedání, které se bude konat 12. července, sdělilo agentuře Reuters slovenské předsednictví EU.

Španělsko a Portugalsko se tak mohou stát prvními zeměmi eurozóny, které dostanou za překračování tříprocentního limitu finanční pokutu v rozsahu až do 0,2 procenta HDP, pokud neprokážou, že pravidla porušily kvůli „výjimečným hospodářským okolnostem“, nebo samy nenavrhnou nápravné kroky. Ministři mohou odmítnout doporučení komise pouze kvalifikovanou většinou, což je podle Reuters velmi nepravděpodobný výsledek.

Obě země v minulých dvou letech měly deficity vysoko nad hranicí tří procent hrubého domácího produktu (HDP). Navíc nepodnikly dostatečné kroky k jejich odstranění stanoveným tempem, konstatovala komise.

Cíle snížení schodků Španělsko ani Portugalsko nedodržely

Španělsko a Portugalsko se nacházejí v režimu sledování kvůli nadměrným schodkům od roku 2009 v důsledku rostoucích deficitů za finanční krize. Komise jim stanovila cíle postupného snižování schodků, v minulých dvou letech ale Madrid a Lisabon tyto cíle nesplnily. Španělsko loni mělo deficit 5,1 procenta HDP namísto stanovené úrovně 4,2 procent, Portugalsko mělo schodek 4,4 procenta namísto 2,5 procenta HDP.

Rozhodnutí komise může znovu rozvířit spory o rovné a spravedlivé uplatňování rozpočtových pravidel EUpoté, co největší země v minulosti sankcím unikly. Šéf komise Jean-Claude Juncker v květnu sklidil kritiku za výrok, že Francii jeho orgán za trvalé překračování rozpočtového limitu netrestá proto, že „je to Francie“.

Autor: Euroskop, čtk

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. V nabídce tentokrát převažují akce o energetice a Zelené dohodě

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

👉 Již v sobotu se od 17:30 v prostorách Fakulty sociálních studií v Brně uskuteční akce s názvem Česko tváří Evropy: veřejná diskuse k předsednictví České republiky v Radě EU. Pozvání do diskuse přijali:
➡ Michaela Šojdrová, poslankyně Evropského parlamentu
➡ Markéta Pitrová, docentka na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií na FSS MU
➡ Jan Jakovljevič, Oddělení pro komunikaci předsednictví ČR v Radě EU

Těšíme se na vás spolu s Kancelář Evropského parlamentu, Europe Direct Brno, Eurocentrum Brno a Evropské příležitosti pro mladé!
... Zobrazit víceZobrazit méně

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.