Španělsko a Portugalsko by prý mohly dostat pokutu od Komise

26.04.2016
Euroskop, čtk

Evropská komise zvažuje pokutu pro Španělsko a Portugalsko kvůli porušení cílů v oblasti snižování rozpočtového deficitu. Je však také pravděpodobné, že země dostanou více času ke snížení rozpočtových schodků na limit stanovený EU, uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj.

EK má zveřejnit své doporučení k tomu, zda pokutovat obě země, v druhé polovině května.

Komise by mohla doporučit pouze symbolickou sankci. Pokuta za nesplnění rozpočtových cílů může být až 0,2 procenta hrubého domácího produktu, což by v případě Španělska bylo 2,16 miliardy eur a v případě Portugalska 359 milionů eur. EK by ji ale mohla snížit na nulu.

„Je tu šance, že by komise mohla doporučit sankce a současně doporučit, aby byla snížena na nula procent,“ uvedl úředník.

Španělsko a Portugalsko neplnily stanovené cíle

Španělsko mělo loni snížit rozpočtový schodek na 4,2 procenta HDP z 5,9 procenta v roce 2014. Ověřené údaje ukázaly, že loňský schodek činil 5,1 procenta. Letos má Španělsko snížit schodek na 2,8 procenta. Vzhledem k loňskému skluzu se to však zřejmě nepodaří.

Deficit Portugalska byl loni 4,4 procenta. To je výrazný pokles ze 7,2 procenta v roce 2014. Bez mimořádných nákladů na podporu finančních institucí schodek loni činil 2,8 procenta. Podle cílů měl však činit 2,5 procenta a také snížení strukturálního deficitu bylo nižší než požadovaných 0,5 procenta HDP ročně.

Podle pravidel EU nesmí rozpočtový schodek překročit tři procenta HDP a zadlužení země nesmí být vyšší než 60 procent HDP. Země také musí snižovat strukturální deficit, který je očištěný o vlivy hospodářských cyklů a jednorázová opatření, o 0,5 procenta HDP každým rokem, dokud rozpočet není vyrovnaný nebo v přebytku.

Autor: Euroskop, čtk

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🛥️🛟 Bezpečnost na moři je jednou z hlavních priorit evropského námořního sektoru. Mnohé z nových technologií, které pomáhají dále zajistit bezpečnost cestujících a posádek, se spoléhají na data a služby generované vesmírným programem EU. Více zde ➡️ https://euroskop.cz/2022/08/12/evropska-spoluprace-pri-zajistovani-bezpecnosti-namorni-dopravy/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.