Informační společnost v lednu 2016

08.02.2016
Euroskop

EU chystá společná pravidla kybernetické bezpečnosti

  • Výbor EP podpořil dohodu institucí EU o pravidlech kyberbezpečnosti v EU

Krátce…

EU chystá společná pravidla kybernetické bezpečnosti

Výbor IMCO 14. 1. 2016 schválil dohodu EP a Rady o prvních celoevropských pravidlech kyberbezpečnosti z prosince 2015. Firmy poskytující základní služby, jako je např. energetika, doprava, bankovnictví a zdravotnictví nebo online vyhledávače a cloud computing, budou muset přijmout opatření s cílem zlepšit jejich schopnost odolávat kybernetickým útokům. Členské státy na základě jasných kritérií mají určit v rámci těchto odvětví provozovatele poskytující základní služby. Na tyto provozovatele se budou vztahovat přísnější požadavky a dohled než na poskytovatele digitálních služeb. V návrhu směrnice jsou stanoveny povinnosti, které musí v oblasti kybernetické bezpečnosti plnit provozovatelé základních služeb a poskytovatelé digitálních služeb. Tyto subjekty mají být povinny přijímat opatření pro řízení kybernetických rizik. Navrhovanou směrnicí by byla ve všech členských státech zavedena minimální úroveň zabezpečení digitálních technologií, sítí a služeb. Podle návrhu by rovněž měla být určitým podnikům a organizacím uložena povinnost oznamovat závažné kybernetické incidenty. Každá země EU bude povinna určit 1 nebo více vnitrostátních orgánů a stanovit strategii pro řešení kybernetických otázek (více v příspěvku „Rada a EP se dohodli na pravidlech pro bezpečnější online prostředí v EU“, Informační společnost v prosinci 2015). Návrh musí být schválen Radou a plénem EP. Členské státy budou mít 21 měsíců na provedení směrnice do svých vnitrostátních právních předpisů a dalších 6 měsíců k identifikaci provozovatele základních služeb.

EU± // Evropská digitální agenda

Digitální ekonomika je jednou z nejrychleji se rozvíjejících oblastí lidské činnosti. Pandemie covidu-19 z tohoto hlediska hrála zásadní roli a je vysoce pravděpodobné, že přechod do virtuálního světa bude nadále

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

👉 Již v sobotu se od 17:30 v prostorách Fakulty sociálních studií v Brně uskuteční akce s názvem Česko tváří Evropy: veřejná diskuse k předsednictví České republiky v Radě EU. Pozvání do diskuse přijali:
➡ Michaela Šojdrová, poslankyně Evropského parlamentu
➡ Markéta Pitrová, docentka na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií na FSS MU
➡ Jan Jakovljevič, Oddělení pro komunikaci předsednictví ČR v Radě EU

Těšíme se na vás spolu s Kancelář Evropského parlamentu, Europe Direct Brno, Eurocentrum Brno a Evropské příležitosti pro mladé!
... Zobrazit víceZobrazit méně

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.