Komise chce sledovat právní stát v Polsku

13.01.2016
Euroskop, čtk

Evropská komise bude sledovat stav právního státu v Polsku, především kvůli dění okolo tamního ústavního soudu. Po jednání komise to uvedl její místopředseda Frans Timmermans. Cílem je prý společně s Varšavou objektivním způsobem vyjasnit fakta. Dnes spuštěný formální postup teoreticky může vést až k omezení hlasovacích práv Polska v unii.

První fází mechanismu, ustaveného v roce 2014, je „zhodnocení situace“. Až pak bude podle Timmermanse možné proceduru uzavřít, či posunout do další etapy.

„Jsem přesvědčen, že dialog bude možné vést a těším se na něj,“ prohlásil Timmermans. Opakovaně zdůrazňoval, že celá procedura je kooperativní a vše se tedy odehrává ve spolupráci komise, tedy strážce unijních smluv, a polské vlády.

Komise, včetně jejího šéfa Jeana-Clauda Junckera, podle Timmermanse postup podpořila. Juncker přitom dával ještě nedávno najevo, že zvolený postup nepředpokládá.

Dva dopisy polské vládě

Timmermans se v prosinci dvěma dopisy obrátil na Varšavu s žádostí o vysvětlení kroků kabinetu. Polská strana v lednu ve dvou reakcích otázky komise ostře odmítla.

Timmermans podokl, že v novém dopise polské vládě své dotazy zopakoval a uvedl také, že je připraven kdykoliv do Varšavy přijet jednat.

V závěru nyní spuštěné procedury by musely členské země EU jednomyslně rozhodnout, že Varšava soustavně a dlouhodobě porušuje základní evropské hodnoty. Maďarsko přitom už dalo najevo, že pro takový postoj hlasovat nebude. K omezení práv země, která hodnoty porušuje, pak stačí rozhodnutí kvalifikované většiny států EU.

Autor: Euroskop

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. V nabídce tentokrát převažují akce o energetice a Zelené dohodě

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. Programové menu tento týden zahrnuje akce o životním prostředí, výzkumu

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

👉 Již v sobotu se od 17:30 v prostorách Fakulty sociálních studií v Brně uskuteční akce s názvem Česko tváří Evropy: veřejná diskuse k předsednictví České republiky v Radě EU. Pozvání do diskuse přijali:
➡ Michaela Šojdrová, poslankyně Evropského parlamentu
➡ Markéta Pitrová, docentka na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií na FSS MU
➡ Jan Jakovljevič, Oddělení pro komunikaci předsednictví ČR v Radě EU

Těšíme se na vás spolu s Kancelář Evropského parlamentu, Europe Direct Brno, Eurocentrum Brno a Evropské příležitosti pro mladé!
... Zobrazit víceZobrazit méně

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.