Státy EU podporují vznik energetické unie

06.03.2015
čtk

Země Evropské unie podporují myšlenku energetické unie, kterou koncem února představila Evropská komise, byť jednotlivé státy zdůrazňují různé aspekty rozsáhlé strategie. ČTK to ve čtrtek v Bruselu po jednání ministrů odpovědných za otázky energetiky řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc. Zástupci zemí EU o plánu budoucí unie debatovali poprvé.

Podle Šolce je pro Česko důležité faktické fungování jednotného trhu, a tedy odstranění stávajících překážek. Významné je ale i dobudování potřebné infrastruktury, ať už pro plynárenství či elektřinu, především v severojižním směru. V EU jako takové jde nejen o nově dohodnuté propojení Španělska a Portugalska směrem na Francii, o plné připojení států Pobaltí do evropského systému, ale třeba o infrastrukturu ve Středomoří a na Balkáně.

ČR chce sama určovat svůj energetický mix

Česká republika také dlouhodobě zdůrazňuje právo každé členské země EU na volbu vlastního energetického mixu, tedy toho, jakým způsobem bude stát energii vyrábět, včetně využívání jaderné energie. „Akcentovali to i Britové, ale zaznělo to v příspěvcích asi šesti států. V tomhle rozhodně není a nikdy nebyla Česká republika osamocena,“ řekl Šolc. Odlišný postoj podle něj zaujímají v zásadě jen Rakousko a Německo, tedy země, které využívání jádra zásadně odmítají. Například německý ministr Sigmar Gabriel před novináři zdůraznil, že Německo nechce, aby jaderná energetika v Evropě mohla být podporována z peněz evropských daňových poplatníků.

Velká skupina členských zemí podle českého náměstka podporuje vzájemnou koordinaci a výměnu informací, aby bylo možné připravit se na důsledky chystaných kroků ostatních států. „Jsem přesvědčen, že půjde o konzultační proces, ve kterém budou hodnoceny dopady na okolní země,“ míní náměstek. Komise ve svém návrhu počítá s posílením dohledu a pravomocí evropské Agentury pro spolupráci energetických regulátorů (ACER). Šolc si ale neumí představit, že by například Evropská komise mohla v budoucnu schvalovat energetickou politiku jednotlivých zemí. „Bude to spíše v té rovině konzultační, to je můj odhad,“ podotkl.

První loňské úvahy o budoucí energetické unii zmiňovaly například i společné nákupy energií, které by ovšem zřejmě byly v rozporu s principem liberalizovaného trhu. Podle Šolce se s touto myšlenkou stále pracuje, byť ve značně odlehčené podobě. Pomoci zlepšit postavení členských zemí EU při jednání s vnějšími dodavateli by tak měla především dobrovolná vzájemná informovanost a snaha koordinovat napříč EU postoje a postupy.

Energetická unie není „revolucí“

Materiály českého ministerstva zahraničí, které má ČTK k dispozici, návrh komise na energetickou unii nepokládají za „revoluci“. Evropská exekutiva bude totiž podle českých diplomatů pokračovat v už zahájených aktivitách a novými se bude snažit především reagovat na potřeby členských států.

„Role pro Českou republiku je tedy stejná jako dosud – hájit právo na výběr energetického mixu (včetně jádra), trvat na tržních mechanismech na trhu s elektřinou a zemním plynem, prosazovat financování pro PCI projekty (projekty společného zájmu) v regionu střední a východní Evropy, hájit indikativní cíle 2030 na národní úrovni,“ vypočítává materiál.

Energetická unie, propojující 28 trhů členských zemí EU, by měla v budoucnu zajistit levnou a bezpečnou energii pro evropské občany i společnosti. Snížit by měla závislost zemí na dodávkách energií z Ruska, ostatně právě ukrajinská krize a změna ruského postoje k EU byly loni jedním z impulsů úvah o vzniku energetické unie.

Autor: Euroskop, čtk

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. V nabídce tentokrát převažují akce o energetice a Zelené dohodě

Jak vesmírný program EU pomáhá v oblasti Arktidy?

Polární regiony jsou jednou z oblastí, kde je změna klimatu, která ovlivňuje celou zeměkouli, zvláště výrazná. Zejména oblasti Arktidy proto věnuje zvýšenou pozornost i integrovaný vesmírný program EU, díky kterému má

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

👉 Již v sobotu se od 17:30 v prostorách Fakulty sociálních studií v Brně uskuteční akce s názvem Česko tváří Evropy: veřejná diskuse k předsednictví České republiky v Radě EU. Pozvání do diskuse přijali:
➡ Michaela Šojdrová, poslankyně Evropského parlamentu
➡ Markéta Pitrová, docentka na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií na FSS MU
➡ Jan Jakovljevič, Oddělení pro komunikaci předsednictví ČR v Radě EU

Těšíme se na vás spolu s Kancelář Evropského parlamentu, Europe Direct Brno, Eurocentrum Brno a Evropské příležitosti pro mladé!
... Zobrazit víceZobrazit méně

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.