MEMO: Formace Rady ministrů

10.02.2015
Euroskop

Seznam odborných formací Rady ministrů, jak existují od vstupu Lisabonské smlouvy v platnost.

MEMO: Formace Rady ministrů

Rada Evropské unie, která je na úrovni EU koncipována jako protiváha nadnárodním prvkům repre­zentovaným především Komisí a Evropským parlamentem, je – zjednodušeně řečeno – institucí o třech funkčně oddělených „rovinách“. První z nich tvoří Evropská rada, summit hlav států a vlád, druhou Rada ministrů (resp. její odborné formace) a třetí tzv. Coreper, Výbor stálých zástupců.

Od vstupu Lisabonské smlouvy v platnost předsedá Evropské radě stálý předseda Evropské rady, zatímco na nižších úrovních Rady pokračuje institut rotujícího půlročního předsednictví jednotlivých členských států.

Vzhledem k tomu, že stran odborných formací Rady ministrů (tj. druhé „roviny“) existuje řada nejasností, přinášíme na následujících řádcích jejich výčet.

V současnosti existuje deset odborných formací Rady ministrů, byť ještě před několika lety jich bylo šestnáct. K redukci došlo na základě závěrů summitu Evropské rady v Seville 21.-22. června 2002 (resp. jejich přílohy II). Lisabonská smlouva posléze rozdělila Radu pro všeobecné záležitosti a vnější vztahy na dvě formace.

TTE

Rada pro dopravu, telekomunikace a energetiku

ECOFIN

Rada pro hospodářské a finanční záležitosti

COMPET

Rada pro konkurenceschopnost (vnitřní trh, průmysl, výzkum)

JHA

Rada pro spravedlnost a vnitřní věci

EYCS

Rada pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport

GAC

Rada pro obecné záležitosti

FAC

Rada pro zahraniční věci

EPSCO

Rada pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele

AGRIFISH

Rada pro zemědělství a rybolov

ENV

Rada pro životní prostředí

Odkazy

Budoucnost české infrastruktury

Do sektoru dopravy každoročně z Evropské unie proudí velké obnosy peněz. Jen na současné období je tato částka pro Českou republiky stanovena na 100 miliard Kč. Naše země se pyšní

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Jak je na tom česká krajina? Jaké výzvy před námi stojí v oblasti její ochrany? A jaké konkrétní projekty se realizují proto, abychom byli schopni čelit změně klimatu? Přečtěte si reportáž z předposlední debaty k #CZPRES organizované Eurocentrem Olomouc ⤵️ https://euroskop.cz/2022/05/15/debata-v-ramci-priprav-na-ceske-predsednictvi-ochrana-lesu-vod-a-tradicni-ceske-krajiny/1

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.