MEMO: Formace Rady ministrů

10.02.2015
Euroskop

Seznam odborných formací Rady ministrů, jak existují od vstupu Lisabonské smlouvy v platnost.

MEMO: Formace Rady ministrů

Rada Evropské unie, která je na úrovni EU koncipována jako protiváha nadnárodním prvkům repre­zentovaným především Komisí a Evropským parlamentem, je – zjednodušeně řečeno – institucí o třech funkčně oddělených „rovinách“. První z nich tvoří Evropská rada, summit hlav států a vlád, druhou Rada ministrů (resp. její odborné formace) a třetí tzv. Coreper, Výbor stálých zástupců.

Od vstupu Lisabonské smlouvy v platnost předsedá Evropské radě stálý předseda Evropské rady, zatímco na nižších úrovních Rady pokračuje institut rotujícího půlročního předsednictví jednotlivých členských států.

Vzhledem k tomu, že stran odborných formací Rady ministrů (tj. druhé „roviny“) existuje řada nejasností, přinášíme na následujících řádcích jejich výčet.

V současnosti existuje deset odborných formací Rady ministrů, byť ještě před několika lety jich bylo šestnáct. K redukci došlo na základě závěrů summitu Evropské rady v Seville 21.-22. června 2002 (resp. jejich přílohy II). Lisabonská smlouva posléze rozdělila Radu pro všeobecné záležitosti a vnější vztahy na dvě formace.

TTE

Rada pro dopravu, telekomunikace a energetiku

ECOFIN

Rada pro hospodářské a finanční záležitosti

COMPET

Rada pro konkurenceschopnost (vnitřní trh, průmysl, výzkum)

JHA

Rada pro spravedlnost a vnitřní věci

EYCS

Rada pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport

GAC

Rada pro obecné záležitosti

FAC

Rada pro zahraniční věci

EPSCO

Rada pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele

AGRIFISH

Rada pro zemědělství a rybolov

ENV

Rada pro životní prostředí

Odkazy

11. Newsletter Kompas CZ PRES

Přinášíme vám jedenácté číslo newsletteru „Kompas CZ PRES: Váš měsíční průvodce předsednictvím ČR v Radě EU“, ve kterém Sekce pro evropské záležitosti pravidelně informuje o aktuálním dění v oblasti příprav historicky druhého českého…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

5 km běh přátelství ve dvojici 🏃‍♂️🏃‍♀️ startuje už zítra! Registrace jsou stále otevřené, tak nezmeškejte šanci být součástí této skvělé akce na začátku českého předsednictví EU.

Více: bit.ly/3IippzX

------

5k friendship run in pairs 🏃‍♂️🏃‍♀️ starts tomorrow! Registration is still open, so don't miss your chance to be a part of this amazing event at the beginning of the Czech EU Presidency.

More: bit.ly/3yvXUzo
... Zobrazit víceZobrazit méně

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.