POLITICKÝ AKTIVISMUS V ČESKÉ REPUBLICE

POLITICKÝ AKTIVISMUS V ČESKÉ REPUBLICE
Sociální hnutí a občanská společnost v období transformace a evropeizace
Ondřej Císař
Nakladatel CDK 2008

V listopadu 1989 v tehdejším Československu zkolaboval režim reálného socialismu a počala se rodit společnost, která již neměla záviset na vůli státu, ale na aktivitě svobodných občanů. Otevřely se příležitosti pro autonomní politický aktivismus, lidé začali vidět fungující občanskou společnost jako podmínku stabilního demokratického režimu.

ANOTACE

Kniha Ondřeje Císaře nazvaná Politický aktivismus v České republice je zaměřena na politickou složku občanské společnosti. Přesněji řečeno, odpovídá na dvě konkrétní otázky. Za prvé: do jaké podoby se v České republice rozvinul politický aktivismus mimoparlamentních organizací a skupin, které vytvářejí současná sociální hnutí? Na tuto otázku odpovídá první část studie, která představuje čtyři druhy (mody) aktivismu. Jeden z nich, tzv. transakční modus politického aktivismu, je analyzován v následující části, která odpovídá na druhou otázku knihy: Co umožnilo, aby se transakční aktivismus v České republice vůbec rozvinul?

Kniha představuje významný příspěvek k empiricky založenému a teoreticky orientovanému studiu politického aktivismu, občanské společnosti v postkomunistických zemích i jejich transnacionalizace a ke studiu protestních událostí.
László Bruszt, European University Institute

Kniha s použitím moderních metod ukazuje, že občanská společnost může být silná, i když je založena na malých profesionálních skupinách namísto velkých masových hnutí. Císař přesvědčivě zpochybňuje zavedené argumenty o tom, že spoléhání se na zahraniční financování vede ke kooptaci skupin občanské společnosti politickým systémem. Naopak ukazuje, že zahraniční financování může v některých případech vést k radikalizaci těchto skupin.
Steven Saxonberg, Uppsala University a Masarykova univerzita

Ondřej Císař je docentem Katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Jeho výzkumné zájmy zahrnují sociální hnutí, politický aktivismus a mezinárodní politickou teorii. Publikoval řadu článků, je autorem jedné monografie a spoluautorem dalších dvou, z nichž nejnověji vyšla Anarchie a řád ve světové politice (společně s P. Baršou, Portál, 2008).

Ondřej Císař: Politický aktivismus v České republice. Sociální hnutí a občanská společnost v období transformace a evropeizace, název originálu: Political Activism in the Czech Republic, překlad Jiří Ogrocký, vydání první, vazba brožovaná, 188 stran, CDK 2008

Přehled evropských vesmírných aktivit za listopad 2022

Přinášíme vám přehled nejzajímavějších událostí z oblasti evropského vesmírného výzkumu za měsíc listopad. Výzkum vesmíru a vývoj nových kosmických technologií nabývá v současné době stále většího významu. Evropská unie proto…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🇨🇳🇪🇺 Předseda Evropské rady Charles Michel dnes navštívil Peking a setkal se s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Čína bude pokračovat ve strategické komunikaci a spolupráci s Evropskou unií, uvedl po jednání čínský prezident. Více si přečtěte zde ➡️ https://euroskop.cz/2022/12/01/sef-evropske-rady-michel-se-v-pekingu-setkal-s-cinskym-prezidentem/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.