Vyšel sborník podpořených projektů Akce 4

Publikace Aktivní evropská pameť představuje české projekty, které mapují problematiku obětí nacismu a komunismu a byly podpořeny z programu Evropa pro občany.

Publikace ke stažení zde.

Národní kontaktní místo programu Evropa pro občany, které působí v rámci Odboru informování o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR, vydává soubornou publikaci představující úspěšné projekty z České republiky, které byly podpořeny z programu Evropa pro občany v rámci Akce 4 – Aktivní evropská paměť.

Program Evropa pro občany je dlouhodobě fungujícím komunitárním programem Evropské unie, který si klade za cíl například podporu setkávání občanů z různých společenství v Evropě, podporu diskuse a činností související s evropským občanstvím a propagaci evropských hodnot a přínosů evropské integrace. Člení se na čtyři akce – Aktivní občané pro Evropu, Aktivní občanská společnost v Evropě, Společně pro Evropu a Aktivní evropská paměť.

Akce 4 nebyla vybrána náhodně. Jedná se dlouhodobě o část programu, v níž žadatelé z České republiky dosahují nezanedbatelné úspěšnosti a z ní podpořené projekty zaznamenaly pozitivní ohlasy v celé Evropě. Cílem této akce je připomínání obětí nacismu a stalinismu a ochrana archivů a míst spojených s deportacemi jako způsob vyrovnávání se s minulostí a utváření budoucnosti.

V letech 2007–2012 čerpaly v rámci Akce 4 české subjekty granty ve 23 případech, jejichž projekty jsou prezentovány ve sborníku. Jedná se o souhrnnou částku 874 770 € (7,74%) z celkových 11 302 759 € rozdělených mezi 285 podpořených evropských projektů v tomto období. To činí české žadatele jedněmi z nejúspěšnějších předkladatelů projektů s tematikou připomínání si obětí nacismu a stalinismu v programu Evropa pro občany.

V současné době se připravuje podoba programu Evropa pro občany pro období 2014 – 2020, v rámci něhož bude podpora projektů připomínajících významné okamžiky evropské historie zachována a tematicky rozšířena.

Autor: Kateřina Hamplová

Konkurenceschopnost evropské ekonomiky

Konkurenceschopnost evropské ekonomiky představuje již od prvopočátků evropské integrace stěžejní téma, jehož význam narůstá ruku v ruce s ekonomickým vzestupem globálních mocností v čele s Čínou. Evropská unie disponuje největším jednotným trhem na světě,…

Miniplenární zasedání Evropského parlamentu 1. a 2. února 2023

V Bruselu dnes začalo miniplenární zasedání Evropského parlamentu. Eruoposlanci se v následujících dvou dnech zaměří na přípravu mimořádného zasedání Evropské Rady, transparentnost a cílení politické reklamy, situaci v Afghánistánu, přípravu summitu EU-Ukrajina a…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🚜 Ministři zemědělství zemí EU včera jednali na Radě pro zemědělství a rybolov (AGRIFISH) v Bruselu. Konkrétní témata, kterým se věnovali, najdete zde ➡️ https://euroskop.cz/2023/01/31/ministri-clenskych-statu-eu-jednali-na-rade-pro-zemedelstvi-a-rybolov/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.