Teorie nevzdělanosti

Teorie nevzdělanosti

Konrad Paul Liessmann
Nakladatel Academia 2009

V knize Teorie nevzdělanosti , jejíž aktuálnost a brilantnost se setkala s velkou odezvou hned po vydání v roce 2006, Konrad Paul Liessmann systematicky dovozuje, že mnohé z toho, co se zejména v Evropě propaguje pod názvem „společnost vědění“, jsou jen rétorické fráze.

ANOTACE

Pojmy vědění a vzdělání hýbou lidmi stejně jako trhy. Tvrdí se, že jsou nejdůležitějším ekonomickým zdrojem Evropy, chudé na suroviny, a ten, kdo investuje do vzdělání a rozvíjí své vědění, investuje do budoucnosti. Na první pohled to vypadá, že sen osvícenců o vzdělaném člověku se v současné společnosti konečně naplňuje. Ovšem při detailnějším pohledu rychle vystřízlivíme.

Ve skutečnosti totiž nejde o ideu vzdělání a vědění, ale o silné politické a ekonomické zájmy. Čím víc se přísahá na hodnotu vědění, tím rychleji ztrácí vědění a vzdělání hodnotu, a jak uzavírá autor, „kapitalizace ducha“ ústí v nevzdělanost.

Autor pojednání je rakouský filozof, esejista a publicista, profesor vídeňské univerzity. V lednu 2007 byl Konrad Paul Liessmann v Rakousku vyznamenán titulem „Vědec roku 2006“.

Konrad Paul Liessmann: Teorie nevzdělanosti, vydání první, název originálu Theorie der Unbildung. Die Irrtümer der Wissensgesellschaft, překlad: Jana Zoubková, 127 stran, vázaná vazba, Academia 2009.

Přehled evropských vesmírných aktivit za listopad 2022

Přinášíme vám přehled nejzajímavějších událostí z oblasti evropského vesmírného výzkumu za měsíc listopad. Výzkum vesmíru a vývoj nových kosmických technologií nabývá v současné době stále většího významu. Evropská unie proto…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🇨🇳🇪🇺 Předseda Evropské rady Charles Michel dnes navštívil Peking a setkal se s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Čína bude pokračovat ve strategické komunikaci a spolupráci s Evropskou unií, uvedl po jednání čínský prezident. Více si přečtěte zde ➡️ https://euroskop.cz/2022/12/01/sef-evropske-rady-michel-se-v-pekingu-setkal-s-cinskym-prezidentem/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.