Daně v červenci 2010

04.08.2010
Euroskop

Komise odložila lhůtu pro předložení žádostí o vrácení DPH z roku 2009

Komise odložila lhůtu pro předložení žádostí o vrácení DPH z roku 2009

Proposal for a Council Directive amending Directive 2008/9/EC laying down detailed rules for the refund of value added tax, provided for in Directive 2006/112/EC, to taxable persons not established in the Member State of refund but established in another Member State (COM(2010)381)

Komise 15. 7. 2010 uveřejnila návrh na odložení lhůty pro předložení žádostí o vrácení DPH z roku 2009. Důvodem je pozdní implementace směrnice č. 2008/9 ze strany členských států, jež měla za následek nemožnost žádosti o vrácení DPH adekvátně podat.

Pozadí

Směrnice č. 2008/9, platná od ledna 2010, nahradila původní systém pro žádosti o vrácení DPH založený na listinných dokladech, jenž vznikl v roce 1979. Původní papírový postup spočíval v tom, že pokud daňoví poplatníci chtěli, aby jim byla daň vrácena, museli zaslat originální faktury do všech členských států, kde DPH zaplatili. Nová směrnice zavedla elektronický proces, v němž daňový poplatník předloží jednotnou žádost o vrácení daně v členském státě, kde je usazen. Některé z vnitrostátních internetových portálů ale byly spuštěny se zpožděním (poslední z nich v polovině května 2010) a objevilo se také mnoho stížností na lišící se technické detaily národních internetových portálů.

Klíčové body

Lhůta pro předložení žádostí o vrácení DPH z roku 2009 by měla být prodloužena ze (standardního) září 2010 až do března 2011.

Pokud jde o technické odlišnosti národních internetových portálů, Komise navrhla, aby jí byla udělena pravomoc přijmout se souhlasem Stálého výboru pro správní spolupráci technická ustanovení nezbytná k tomu, aby byl tento režim v celé EU funkční.

Předpokládaný další vývoj

Danou otázkou se příslušné instituce (Rada a EP) budou zabývat nejdříve na podzim 2010.

Odkazy

V Brně začalo modelové zasedání institucí EU

Celkem padesát středoškolských studentů z Česka a Slovenska se sjelo do Brna, kde je čeká čtyřdenní program skládající se nejenom ze samotné simulace legislativního procesu EU, ale také diskusí s odborníky na…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🏛️ V Brně začalo modelové zasedání institucí EU ➡️ Celkem 50 středoškolských studentů z ČR a Slovenska čeká čtyřdenní program skládající se ze simulace legislativního procesu EU a diskusí s odborníky na různá témata spojena s evropskými záležitostmi 🇪🇺

https://euroskop.cz/2023/01/26/v-brne-zacalo-modelove-zasedani-instituci-eu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.