Prvním „prezidentem“ EU bude belgický premiér Van Rompuy

19.11.2009
čtk

Lídři sedmadvacítky se dnes večer shodli na obsazení funkcí „prezidenta“, „ministra zahraničí“, i generálního tajemníka Rady EU.

Učastníci unijního summitu rozhodli, že prvním prezidentem Evropské unie se stane dosavadní belgický premiér Herman Van Rompuy, zatímco v boji o post první ministryně zahraničí EU zvítězila nynější britská eurokomisařka Catherine Ashtonová.

Se vznikem obou funkcí počítá lisabonská smlouva o reformě unijních institucí, která začne platit 1. prosince. Úloha unijního prezidenta, který je oficiálně označován jako stálý předseda Evropské rady, však zatím není úplně jasná. Prezident by měl 2,5 roku předsedat summitům EU, ale jeho role při zastupování unie v zahraničí zatím není přesně definována. Jednání rovněž určilo prvního generálního tajemníka Rady EU, kterým bude jmenován Francouz Pierre de Boissieu.

Autor: Euroskop

Nová pracovní nabídka v podniku EuroHPC JU

Evropský společný podnik pro vysoce výkonnou výpočetní techniku (EuroHPC JU), unijní orgán sídlící v Lucemburku, vyhlásil výběrové řízení na pozici Vedoucí oddělení administrativy a lidských zdrojů (Head of Sector – Administration…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🧑‍⚖️ Co přesně znamená Rule of Law neboli právní stát? Podle čeho se pozná, že žijeme v dobře fungujícím právním státě?

🇪🇺🎧 Odpovědi na tyto a další otázky dostanete od ministra pro evropské záležitosti @MikulasBek v podcastu BEK LADÍ EVROPU ⤵️

https://euroskop.cz/2022/12/06/bek-ladi-evropu-rule-of-law-pravni-stat/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.