V ruských médiích nevyjde skandální článek o Putinovi

07.09.2009
čtk

Ruská média mají nový skandál: americké vedení časopisu GQ prý zcenzurovalo článek kritizující nynějšího ruského premiéra a bývalého prezidenta Vladimira Putina. Článek amerického reportéra o údajné účasti ruské tajné služby FSB v teroristických útocích na obytné domy v Moskvě a Volgogradu, které na přelomu století prý „pomohly“ k Putinovu zvolení prezidentem, se nebude moci objevit v ruské verzi časopisu, ani jinde v zahraničí. Ruská redakce GQ však jakoukoli cenzuru popírá.

Za výbuchy následovala vlna strachu a teroru, která udělala tehdy téměř neznámého Vladimira Putina nejmocnějším člověkem v zemi, tvrdí v článku jeho autor Scott Anderson.

Údajná snaha vydavatelství Conde Nast, jehož součástí jsou časopisy GQ, Vogue, Tatler a Glamour, sporný článek pochovat se zjevně minula účinkem. Článek už přeložili do ruštiny bloggeři z populárního webu gawker.com. Podle nich právník vydavatelství zaslal do zahraničních redakcí GQ e-mail, ve kterém varuje před přetištěním článku. Ten se prý nemá ani ukazovat ruským činitelům.

Ruská redakce naopak tvrdí, že sporný materiál v Rusku nevyšel jen proto, že v něm není nic nového. Nechápu, jak ten článek mohli vyřadit z vydání, když jsem ho tam nezařadil.

Všechny ty řeči o FSB jsou dávno známé, nic senzačního tam není, řekl Nikolaj Uskov z ruské mutace GQ dnešnímu vydání listu Kommersant. Připomněl, že časopis už před čtyřmi lety otiskl interview s mezitím zavražděným bývalým agentem FSB Alexandrem Litviněnkem, který vyprávěl totéž. Žádné příkazy z USA jsem nedostal, americká kancelář neovlivňuje naši vydavatelskou politiku, ujistil Uskov.

Nicméně západní specialisté na média podezírají GQ z cenzury a hovoří i o tom, že vliv Kremlu zjevně sahá daleko za hranice Ruska.

Je vždy užitečnější i takový názor na události vyložit, než zamlčet. Ale není tajemstvím, že to může vést k problémům s úřady (…), řekl Kommersantu šéf svazu ruských novinářů Vsevolod Bogdanov.

Samo vydavatelství se zdržuje komentáře a jeho mluvčí jen prohlásila, že společnost bere zřetel na zákony a problémy zemí, ve kterých vycházejí časopisy vydavatelství.

Americký časopis s Andersonovým článkem se objevil i v nabídce aukční síně e-bay, ale nabídka nepřesáhla čtyři dolary.

Autor: Euroskop

Evropská konference mládeže

Od pondělí do středy, 20. až 22. března, probíhala Evropská konference mládeže ve švédském Växjö pod taktovkou švédského předsednictví v Radě EU. Jednalo se o zakončení devátého cyklu konference pod režií Tria…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🇨🇿🇪🇺 České předsednictví zaznamenalo úspěchy i v Radě pro konkurenceschopnost. V otázce vnitřního trhu a průmyslu 🏗️ se #CZPRES soustředilo zejména na odolnost vnitřního trhu EU v krizích a udržení jeho otevřenosti ➡️ https://euroskop.cz/2023/02/17/uspechy-ceskeho-predsednictvi-v-oblasti-vnitrniho-trhu-a-prumyslu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.