Medveděv Gazpromu zakázal navýšit tranzitní poplatky pro Ukrajinu

07.09.2009
čtk

Ruský prezident Dmitrij Medveděv nařídil šéfovi plynárenského kolosu Gazprom, aby odmítl požadavek Ukrajiny na zvýšení tranzitních poplatků. Uvedla to agentura Interfax. Podle Medveděva je třeba se držet smluv, na nichž se obě země dohodly začátkem letošního roku, kdy řešily krizi kolem dodávek ruského zemního plynu přes Ukrajinu dál do Evropy.

Musíme jednat v souladu se smlouvou, na které jsme se (v lednu) dohodli. Vynaložili jsme značné úsilí a byla to spousta práce, je nutné to uvést do praxe, řekl prezident šéfovi Gazpromu Alexeji Millerovi.

Gazprom minulý týden oznámil, že příští rok očekává zvýšení poplatků za tranzit přes ukrajinské území až o 59 procent. Ukrajina si podle agentury Reuters představuje zvýšení poplatků maximálně o 60 procent.

Gazprom je významným dodavatelem plynu do Evropské unie. Zhruba 20 procent plynu, který se v Evropě spotřebovává, proudí přes území Ukrajiny.

Autor: Euroskop

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🇨🇿🇪🇺 České předsednictví zaznamenalo úspěchy i v Radě pro konkurenceschopnost. V otázce vnitřního trhu a průmyslu 🏗️ se #CZPRES soustředilo zejména na odolnost vnitřního trhu EU v krizích a udržení jeho otevřenosti ➡️ https://euroskop.cz/2023/02/17/uspechy-ceskeho-predsednictvi-v-oblasti-vnitrniho-trhu-a-prumyslu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.