Kanada chce s českým předsednictvím jednat o nové dohodě s EU

17.01.2009
čtk

Kanada je přesvědčena, že jednání o nové dohodě o prohloubení hospodářské spolupráce s Evropskou unií bude možné zahájit ještě letos na jaře, tedy během českého předsednictví v EU.

Prohlásil to dnes kanadský ministr zahraničního obchodu Stockwell Day s tím, že Česko již novému summitu EU-Kanada vyjádřilo podporu.

Datum a místo konání tohoto summitu ještě nebylo stanoveno, Day je ale přesvědčen, že jednání bude možné zahájit během jara. Summit se uskuteční pravděpodobně v Praze, citovala agentura AFP kanadská média.

Kanada a EU oznámily loni v říjnu v Québeku, že chtějí spolu během roku 2009 uzavřít ambiciózní zesílené ekonomické partnerství. Day ale připustil, že v situaci současné ekonomické krize možná o zahájení takových jednání nebude mít plný zájem všech 27 členů evropského společenství. Hospodářská nejistota ale podle něj právě mluví ve prospěch podobných iniciativ, protože abychom ochránili své dělníky a výrobu, musíme zvyšovat naše možnosti prodávat jejich výrobky a služby.

Budoucí dohoda, pokud bude uzavřena, má překonat pouhou výměnu zboží a zahrnout i mobilitu pracovních sil, sladění průmyslových norem, vědeckou a technickou spolupráci a otevřít trhy, uvedla AFP.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek

ODEBÍREJTE NOVINKY O AKTUÁLNÍM DĚNÍ V EU